YOZGAT İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Akıllı Maden Projemize Milli Eğitim Bakanımız Sayın Nabi AVCI’dan Jüri Özel Ödülü

Yozgat’ta üstün yetenekli öğrencilere proje tabanlı eğitim veren Fatma Temel Turhan Bilim Sanat Merkezi öğrencilerinin hazırlamış olduğu maden kazalarında ölüm ve yaralanma risklerini sıfıra indirmeyi amaçlayan “Akıllı Maden “ projesi 2. Türk Dünyası Bilim Olimpiyatlarında 1257 proje başvurusundan ilk 60 proje arasına girerek Eskişehir 2. Türk Dünyası Bilim Olimpiyatlarına davet edilip Milli Eğitim Bakanımız Prof. Dr. Sayın Nabi AVCI tarafından Jüri özel ödülüne layık görüldü. 
Akıllı Maden Projemize Milli Eğitim Bakanımız Sayın Nabi AVCI’dan Jüri Özel Ödülü

     Yozgat’ta üstün yetenekli öğrencilere proje tabanlı eğitim veren Fatma Temel Turhan Bilim Sanat Merkezi öğrencilerinin hazırlamış olduğu maden kazalarında ölüm ve yaralanma risklerini sıfıra indirmeyi amaçlayan “Akıllı Maden “ projesi 2. Türk Dünyası Bilim Olimpiyatlarında 1257 proje başvurusundan ilk 60 proje arasına girerek Eskişehir 2. Türk Dünyası Bilim Olimpiyatlarına davet edilip Milli Eğitim Bakanımız Prof. Dr. Sayın Nabi AVCI tarafından Jüri özel ödülüne layık görüldü. Türk Dünyasından 40 projenin yarıştığı olimpiyat 24-25 Aralık’ta yapılmış olup Milli Eğitim Bakanı Nabi AVCI’nın katılımıyla gerçekleşmiştir.

Yozgat Fatma Temel Turhan Bilim ve Sanat Merkezi öğrencisi Arif Cihat Erol ve Danışman Öğretmen Şamil Coşkun tarafından hazırlanan “Akıllı Maden” projesi ile maden kazalarında işçilerin kısa sürede yaşam odasına ulaşmaları sağlanarak ölüm ve yaralanma risklerini en aza indirilmesi amaçlanıyor.

30-12-2015

    Proje Sahibi Arif Cihat Erol, son yıllarda meydana gelen maden kazalarında yüzlerce insanın hayatını kaybettiğini belirterek, “Bu proje ile amacımız can kayıplarını en aza indirmektir. Bunun içinde göçük, yangın ve su baskını anında hasar almayacak ve madencileri koruyacak çelik bir konteyner tasarladık. Bu konteynerin içerisinde duvarlara gömme yer kaplamayacak şekilde erzak, buzdolabı, ocak, banyo gibi şeyler bulunacak ve bunların içerisinde yaklaşık 25-30 kişiye bir ay yetecek kadar konserve kutuda kuru yiyecekler, su, ilk yardım çantası, gaz maskesi ve giyecekler bulunacak. Bunun dışında odaya dışarıdan çelik boru yardımıyla basınç yardımıyla oksijen, su ve yiyecek gelecek. Bu dolaplardaki besinler bitene kadar yardım gelmezse kurtarma ekipleri tarafından borular sayesinde çok uzun süre aylarca yıllarca bu yaşam odasının içerisinde yaşayabilecekler. Giyesilerini değiştirip giyebilecekler ve çok uzun süre bu yaşam odasının içerisinde yaşayabilecekler. Olası kazalarda madencilerin kurtarılması daha kolay olacak” dedi

30-12-2015

 

    Danışman Öğretmen Şamil Coşkun, bu proje sayesinde maden kazalarındaki ölüm ve yaralanmaları en aza indirilebileceğini ifade ederek, “Öğrencimiz ile birlikte tasarladığımız bu proje ile madenlerde meydana gelen göçük, yangın, gaz kaçağı ve su baskını gibi olaylarla hareketli maden odaları içerisine girerek işçilerimiz ölüm ve yaralanmalardan kurtulmuş olacak. Projemiz ülkemizdeki maden ocaklarında ucuz bir şekilde kullanabilecek şekilde tasarlanmıştır. Eğer kullanıma geçerse ülkemizdeki maden ocaklarındaki ölüm ve yaralanmalar en az düzeye inecektir. Hatta sıfırlanacaktır ‘’dedi 

30-12-2015

     Okul Müdürü Kenan ŞEREFLİ ’nin şahsında yarışmada başarı gösteren öğrencimiz Arif Cihat EROL ve danışman öğretmeni Ali Şamil COŞKUN’u tebrik ediyoruz.

Karatepe Mah. H.Ahmet Yesevi Cad. No57 Yeni Valilik Hizmet Binası Kat 2 66100 YOZGAT - 0 354 280 66 00 280 66 01

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.