YOZGAT İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürümüz Yusuf YAZICI´nın Yarıyıl Tatili Mesajı

İl Milli Eğitim Müdürümüz Yusuf YAZICI´nın Yarıyıl Tatili Mesajı

2017-2018 öğretim yılının birinci dönemini eğitim camiamızın özverili çalışmaları ve velilerimizin destekleriyle başarılı bir şekilde tamamlamış bulunuyoruz. 19 Ocak Cuma günü ilimiz genelinde okulöncesinde 5.620, temel eğitimde 48581 ve ortaöğretim kademesinde 22.674  öğrencimiz olmak üzere toplamda 76.875 öğrencimiz karnelerini alacaklar.

 

Öğretim yılının birinci döneminin başarıyla tamamlanmasında, ilimiz genelinde fedakârca çalışan 938 idareci, 5190 öğretmen ve 2327 personel olmak üzere 8151 eğitim ordusuna emeklerini ve sevgilerini esirgemedikleri için hassaten teşekkür ederim.

 

Yarıyıl tatilleri verilen emeğin tatlı yorgunluğunun molası  gibidir. Yenilenmek, dinçleşmek motive olmak için fırsattır. Çocuklarımız yarıyıl karneleriyle derslerindeki başarıları durumlarını görme fırsatını bulacaklar, çalışmalarını ve  çalışma alışkanlıklarını, plan ve programlarını yeniden gözden geçireceklerdir.

Çocuklarımız, göz aydınlığımız, güven ve gurur kaynağımızdır . Onların sağlıkları başta olmak üzere iyi bir eğitim almaları, ilgi ve yeteneklerine uygun iş ve meslek sahibi olmaları, millî ve manevi değerlere bağlı bireyler olarak yetişmeleri  öncelikli hedefimizdir.

Karne sonuçları ne olursa olsun herkes, gerek fiziksel gerekse zihinsel açıdan dinlenmeye ve eğlenmeye ihtiyaç duyar. Tatilde öncelikli olarak yapılması gereken planlama bu yönde olmalıdır. Bu nedenle, yarıyıl tatilinde öğretmenlerimiz tarafından  ödev verilmesi kesinlikle uygun değildir.

Sayın Velilerimiz;

Yarıyıl karnesi, çocuklarımızın derslerindeki başarılarını, eksikliklerini görmek, çalışma alışkanlıklarını, plan ve programlarını gözden geçirmek için bir fırsat olarak değerlendirilmelidir. Çocuklarımızın karnesinde bizi çok sevindiren ya da üzen sonuçlarla karşılaşabiliriz. Özellikle zayıf notları nedeniyle kendilerine olan güvenleri zedelenen ve kaygıları artan çocuklarımız, farklı duygu ve düşünceler içine girebilir. Bu durumda anne -baba olarak karnenin, çocuğumuzun tamamen başarılı ya da başarısız olduğunun bir göstergesi olmadığına çocuğumuza hissettirmemiz büyük önem taşımaktadır. Zira bütün çocuklar başarılıdır. Karne, geride bıraktığımız dönemin bir değerlendirmesidir. Sadece notlarına bakarak çocuklarımızı yargılamak, eleştirmek onlara karşı haksızlıktır. Karneyi bir bütün olarak görmek, ders notlarının yanında davranış notlarını da değerlendirmek, istenilen  seviyede bir başarı göremediğimizde çocuklarımızın baskın yeteneklerinin neler olduğunu, öğrenme süreçlerine etki eden bileşenleri iyi analiz etmek ve onlarla uygun bir üslupta konuşarak değer duygusunu artırmak , çok başarılı olduğu yönleri öne çıkarmak ve eksik yönlerini  geliştirmesi için çocuğu desteklemek daha yararlı olacaktır.

 

Karneye gereğinden fazla anlam yüklenmemesi gerekir. Çünkü karne, ulaşılması gereken bir amaç değil, öğrencinin potansiyelinin bir kısmını ortaya koyan  bir araçtır ve öyle yorumlanmalıdır. Karne, öğrencilerin okul hayatının ve derslerdeki durumunun takibi amacıyla verilir. Alınan karneler aileler için; çocuğun eğitim hayatındaki gelişmeleri ve değişmeleri, özel bir konuya olan ilgisini, sıkıntı yaşadığı alanları gösterir.  Ancak buradaki en önemli nokta, siz değerli anne ve babaların karneyi bir övünç veya utanç kaynağı olarak değil, çocuğunuzun gelişimini takip etmek ve hangi alanlarda desteğe ihtiyacı olduğunu anlamak için kullanabileceğiniz bir araç olarak görmeniz gerektiğidir.

Anne-baba olarak en çok hata yapılan durumlardan birisi çocukların kardeşleriyle veya başka çocuklarla kıyaslanmasıdır. Şunu bilmeliyiz ki, her çocuk biricik ve özeldir. Hiçbir çocuğun ilgisi, yeteneği, çalışma ortamı, çalışma alışkanlıkları ve kapasitesi aynı değildir. Bu nedenle her çocuğun kendi içinde değerlendirilmesi, başka çocuklarla kıyaslanmaması gerekir.

Çocuklarımıza  derslerini düzeltmeleri için sürekli baskı yapmak, yeterince oynamasına ve dinlemesine izin vermeyerek tatili ona zehir etmek yine en çok yapılan yanlışlardan birisidir. Bu tür davranışlar çocuğu aileden uzaklaştırır, okuldan soğutur ve okumaya karşı ilgisini azaltır.  Yapılması gerekenler çocukla konuşularak birlikte yapılmalı ve her zaman çocuğumuzun yanında olduğumuzu, onu desteklediğimizi, ona güvendiğimizi, kendisine değer verdiğimizi sözlerle ve davranışlarla  hissettirmemiz gerekmektedir.

Sayın Velilerimiz;

Çocuklarımızın başarılarında ve karnelerindeki sonuçlarında onlar kadar hepimizin sorumluluğu bulunmaktadır. Anne-babanın sorumluluğunun çocukların sadece maddi ihtiyaçlarını karşılamaktan ibaret olmadığı artık herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Çocukların karşılıksız sevgiye, ilgiye ve desteğe daha çok ihtiyaçları vardır. Başarılı çocukların huzurlu, ilgili, sevgisini ve desteğini esirgemeyen aile ortamlarında yetişen çocukların daha başarılı olduğu bir gerçektir.  Parçalanmış, problemli ve ilgisiz aile ortamlarında yetişen çocuklarda başarının azaldığı ve olumsuz davranışların çoğaldığı unutulmamalıdır. Bu nedenle, çocuklarımızın karnesi aslında hepimizin karnesidir.

Sevgili Öğrenciler;

Tatiller dinlenmeniz ve eğlenmeniz için bir fırsat olduğu kadar kendinizi geliştirmeniz, eksikliklerinizi telafi etmeniz ve yeni döneme daha motive olmuş bir şekilde hazırlanmanız için de bir fırsattır. Başarılı olmak çok çalışmakla değil, planlı ve programlı çalışmakla mümkündür. Bu nedenle bu yarıyıl tatilini en iyi şekilde değerlendireceğinize inanıyor ve sizlere güveniyoruz.

Tatil için kendinize uygun bir program belirleyiniz. Tatil süresince derslerin genel bir tekrarını yapınız ve ikinci dönemde göreceğiniz dersleri gözden geçiriniz. Mutlaka her gün kendinize kitap okuma saati belirleyiniz.  Günün, haftanın ve yarıyıl tatilinin sonunda ulaşmayı düşündüğünüz yeni hedefler belirleyin. Dinlenmeye ve gezmeye vakit ayırın. Sosyal faaliyetler için de (tiyatro, sinema, spor vb.) zaman planlaması yapın. Arkadaşlarınızla bir araya gelip ortak aktiviteler yapabilir, yakınlarımızı ziyaret etmek, hobilere daha çok zaman ayırmak gibi hoşumuza gidecek bir takım aktiviteleri de yapmanız faydalı olacaktır.

Hem kişisel gelişiminiz hem de zihinsel gelişiminiz için bunların önemli olduğunu unutmayın.             

Bu duygularla, kendilerinin hizmetkarı olmaktan gurur duyduğumuz evlatlarımızın yetiştirilme süreçlerinde bizlere destek olan ve katkı sağlayan herkese teşekkür eder, eğitim camiamıza ve  tüm öğrencilerimize iyi bir yarıyıl tatili , sağlık ve esenlikler dilerim.                                                                                                    

                                                                                                

                                                                                                      Yusuf YAZICI

 

                                                                                                İl Millî Eğitim Müdürü

Karatepe Mah. H.Ahmet Yesevi Cad. No57 Yeni Valilik Hizmet Binası Kat 2 66100 YOZGAT - 0 354 280 66 00 280 66 01

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.