YOZGAT İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Rehberlik Eğitimin Mihenk Taşıdır

Rehberlik Eğitimin Mihenk Taşıdır

İl Milli Eğitim Müdürümüz Yusuf Yazıcı başkanlığında ,Şube Müdürü Yılmaz Karaalp ,Rehberlik Araştırma Müdürleri, İlimiz genelinde görev yapan  rehberlik öğretmenleri ve Yeşilay Danışmanlık Merkezi üyelerinin katılımı ile video konferans sistemi üzerinden toplantı yapıldı.

Toplantıda Yeşilay Danışmanlık Merkeziyle yapılan faaliyetler, veli ve öğrencilerimize yönelik yapılan çalışmalar ile karşılaşılan sorunlar konuşulurken özellikle salgın sürecinde rehberlik hizmetlerine duyulan ihtiyacın daha da arttığını ifade eden Milli Eğitim Müdürümüz, bu bağlamda salgından kaynaklanan kaygı ve endişenin çocuklar üzerindeki etkisinin minimize edilmesinin gerekliliğini vurguladı.

''Tanılamadan Tanımlama Olmaz'' diyen Yazıcı, öncelikle öğrencilerimizi iyi tanıyıp, sahip olduğu mevcut durumu doğru tespit edip,  tanılama sonucuna göre bir durum değerlendirmesi yapılarak eğitimlerin ve yaklaşımların  bu yönde hazırlanması gerektiğini söyledi.

Öğrenci ve velilerimizin sorun analizlerinin tespit edilip, çıkan sonuçlar neticesinde ihtiyaca binaen eğitimlerin verilmesi, dezavantajlı öğrencilerimizle özel olarak ilgilenilmesi,8. ve 12. sınıflar başta olmak üzere öğrencilerimizle randevu sistemiyle görüşülmesi; bu görüşmelerde hedef belirlenmesi, belirlenen hedefe ait bileşenler ile gelişim süreçlerinin iyileştirilmesi hususlarında eşgüdüm içeresinde çalışma yapılması ,ESER projesi ile ilgili rehberlik hizmetlerine ağırlık verilmesi ve ihtiyaç sahibi öğrencilerimizle gizlilik esasına uyularak ilgilenilmesini istedi.

Ayrıca yapılan çalışmaların etki analizlerinin yapılarak, tespit edilen sorunların ne oranda çözüme kavuşturulduğunun belirlenmesi ve süreçlerin mutlaka değerlendirilmesinin önemini vurguladı.

Rehberlik Hizmetlerinin Eğitimin Mihenk Taşı olduğunu söyleyen Yazıcı toplantıya katılan herkese emek ve gayretlerinden dolayı teşekkür etti.

24-02-2022

Karatepe Mah. H.Ahmet Yesevi Cad. No57 Yeni Valilik Hizmet Binası Kat 2 66100 YOZGAT - 0 354 280 66 00 280 66 01

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.