YOZGAT İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Rehberlik Öğretmenlerimiz ile Toplantı Yapıldı

Rehberlik Öğretmenlerimiz ile Toplantı Yapıldı

Okullarımızda özel eğitim ve rehberlik hizmetleri kapsamında yapılacak çalışmaları görüşmek ve rehber öğretmenler meslektaş dayanışmasını sağlamak amacıyla İl Milli Eğitim Müdürümüz Yusuf YAZICI ile Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Abdullah NEŞELİ’nin de katılımlarıyla Yozgat Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü konferans salonunda rehberlik öğretmenleriyle bir toplantı gerçekleştirildi.

Toplantıda Özel eğitim ve rehberlik hizmetleriyle ilgili olarak okul temelli bazı çalışmaların içeriği ve planlaması, 5395 sayılı Çocuk Koruma Kanunu kapsamında okullarda yürütülen faaliyetler görüşüldü ve yaşanan sorunlar ile çözüm önerileri değerlendirildi.

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Abdullah NEŞELİ, 5395 sayılı Çocuk Koruma Kanunu gereğince il müdürlüğünce yapılan çalışmalara değinerek okullarda Çocuk Koruma Kanunu kapsamında yürütülen çalışmalarda koordinasyonun sağlanmasının önemine değindi.

İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf YAZICI yaptığı konuşmada,  rehberliğin önemine ve rehber öğretmenin okulda ki rol ve sorumluluklarına değinerek okullarımızda yapılacak çalışmalar hakkında bilgi verdi, uygulanacak projeler anlatıldı.

Tespit edilemeyen hiçbir sorunun rehabilite edilemeyeceği belirtilerek rehberlik faaliyetlerinin öncellikli bir husus olduğu vurgulandı.

Toplantıda öğretmenlerin sorunları ile görüş ve önerileri yazılı olarak alındı

Milli Eğitim Müdürümüz Yusuf YAZICI ,kimi bireylerin (öğrenci, veli ya da yetişkin) yaşadıkları sorunları paylaşmak ve yardım almak için çeşitli sebeplerle RAM’lara gelemedikleri, köyde ya da ilçelerde ikamet edildiğini, ulaşımda sıkıntılar yaşandığı ve bazı sorunlarını telefonda daha rahat anlatabildikleri ve çözüm istediklerini ifade etmiştir.  Bu nedenlerle il genelinde faaliyet gösteren Yozgat RAM, Sarıkaya Mümtaz GÖZAN RAM, Sorgun RAM ve Yerköy RAM’da ALO REHBERLİK DANIŞMA HATTI kurulmuştur. Herkese açık olan danışma hattının 09:00-16:00 saatleri arasında hizmet vereceğini ifade etti.

Bir diğer çalışma il genelindeki okullarımızda dezavantajlı öğrencilerin tespit edilmesi. Risk gurubunda olduğu tespit edilen çocuklarımızla ilgili gerekli tedbirlerin alınacağını, sorunlarına çözüm noktasında adımlar atılacağını söyledi.

Toplantıda aşağıda belirtilen konular görüşülerek değerlendirmelerde bulunuldu.

·İl genelinde faaliyet gösteren Merkez RAM, Sarıkaya Mümtaz Gözan RAM, Sorgun RAM ve Yerköy RAM’da ALO REHBERLİK DANIŞMA HATTI’nın kurulması,

· İl genelinde ki okullarımızda dezavantajlı öğrencilerin tespit edilmesi. (Risk analizinin yapılması),

· Her çocuğun farklı öğreneceği ilkesinden hareketle, eğitim öğretim sürecinde çocuklarımızın öğrenme stillerinin belirlenmesi,

· Veli ihtiyaç analizi çalışmasının yapılması ve velilere bu kapsamda eğitimler verilmesi.                            

Toplantıya katılan ve katkı sağlayan herkese teşekkür ederim.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                        Yusuf YAZICI

                                                                                                                                                                                                                                                                                                     İl Milli Eğitim Müdürü

 

06-12-201706-12-201706-12-201706-12-201706-12-201706-12-2017

 

 

Karatepe Mah. H.Ahmet Yesevi Cad. No57 Yeni Valilik Hizmet Binası Kat 2 66100 YOZGAT - 0 354 280 66 00 280 66 01

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.