YOZGAT İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Sekiz Okulumuz Proje Okulu Oldu

Bakanlığımız ilimizde sekiz okulu özel program ve proje uygulayan okul olarak belirledi.
Sekiz Okulumuz Proje Okulu Oldu

  Milli Eğitim Bakanlığının 1 Eylül 2016 tarihli 29818 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Özel Program ve Proje Uygulayan Eğitim Kurumları Yönetmeliğine göre “Yurt içinde ve yurt dışında, yerli veya yabancı kurum ve kuruluşlarla ya da başka ülkelerle işbirliği anlaşmaları çerçevesinde kurulan ve ulusal veya uluslararası proje yürüten okul ve kurumlar ile belirli eğitim reformu ve programları uygulayan okullar proje okulu olarak tanımlanmaktadır. Proje okulları Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarlık makamınca oluşturulan Proje Okulu Belirleme Komisyonu tarafından yapılan çalışmalar sonunda, bakan onayı ile belirlenmektedir.

          Proje okulların sınıf mevcudu en fazla 30 kişi olup; görev yapacak öğretmen ve okul yöneticileri zorunlu çalışma yükümlülüğünü tamamlamış, Bakanlık kadrolarında en az dört yıl öğretmen olarak görev yapmış olan öğretmenler arasından Bakan onayı ile dört yıllık bir süre için atanmaktadır. Ayrıca proje okullarında üniversite öğretim elemanları da ders vermek üzere görevlendirilebilmektedir.

         Proje okulların diğer okullardan farklı yönleri bulunmaktadır. Buna göre;

·       Bakanlıkça ulusal veya uluslararası düzeyde yeni ya da farklı bir program veya projeyi uygulayan veya uygulanması planlanan okul olması.

·       Kamu kurum/kuruluşları, organize sanayi bölgesi, serbest ticaret bölgesi, ilgili alanda büyük ölçekli işletme veya sivil toplum kuruluşları ile görev alanına uygun kendine has uygulamaları ve kapsamlı çalışmaları içeren konularda protokol yapması,

·       Bakanlığın kabul ettiği, uluslararası yetkili kurum ve kuruluşlarca akredite edilmiş olması,

·       Uygulanacak projenin niteliğine uygun kendi türünde fiziki alt yapı, donanım, insan kaynağına sahip olması, eğitsel ve sosyal faaliyetler bakımından bulunduğu yerleşim yerindeki diğer okullar arasında ön plana çıkması,

·       Merkezi sınavlarda kendi türünde başarı ortalamasına göre il genelinde ilk beş dereceye sahip olması, bu okulları diğer okullardan farklı bir konuma koymaktadır.

 

Yozgat Şehitler Fen Lisesi, Erdoğan Akdağ Fen Lisesi, Akdağmadeni Kazım Karabekir Fen Lisesi, Çekerek Osman Durmaz Fen Lisesi, Sorgun Mevlüde Ahmet Doğanay Fen Lisesi, Yerköy Fen Lisesi, Ayşe Ilıcak Anadolu Kız İmam Hatip Lisesi ve Milli İrade Anadolu İmam Hatip Lisesi olmak üzere toplam sekiz okul proje okul olarak belirlenmiştir.

Proje okulu olarak belirlenen Fen Liselerimizde fen programı; Ayşe Ilıcak Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi ile Milli İrade İmam Hatip Lisesinde ise hem sosyal bilimler hem de fen bilimleri programı uygulanacaktır.  

Öğrencilerimizi akademik başarılarının yanı sıra milli, manevi, insani değerlere sahip; kendi kültürüyle bütünleşmiş, farklı kültürlerle barışık; ülkesine ve insanlığa faydalı olma ideallerine sahip bireyler olarak yetiştirmeyi amaçlayan özel program ve proje uygulayan okullarımızın, ilimize hayırlı olmasını diler; saygılar sunarız.

Karatepe Mah. H.Ahmet Yesevi Cad. No57 Yeni Valilik Hizmet Binası Kat 2 66100 YOZGAT - 0 354 280 66 00 280 66 01

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.