YOZGAT İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Allah Bu Millete Bir Daha İstiklal Marşı Yazdırmasın

Milli İrade İmam  Hatip Lisesi’nde İstiklal Marşının kabulünün 96’ncı yıl dönümü ve Mehmet Akif Ersoy´u anma programı düzenlendi.
Allah Bu Millete Bir Daha İstiklal Marşı Yazdırmasın

Milli İrade İmam  Hatip Lisesi’nde İstiklal Marşının kabulünün 96’ncı yıl dönümü ve Mehmet Akif Ersoy´u anma programı düzenlendi. Programa Vali Yardımcısı Şükrü Çakır, Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Akgün,İl Milli Eğitim Müdür Vekili Mehmet TEKİN ile daire müdürleri, öğretmen ve öğrenciler katılım gösterdi. Kur´an-ı Kerim  tilaveti ile başlayan tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı´nın okunması ile devam etti.  Açılış konuşmasını yapan Milli İrade İmam Hatip Lisesi Müdürü  Enver Çeliksoy, “Mehmet Akif deyince benim aklımda üç şahıs canlanır. Mehmet Akif’in şiirlerinde örnek nesil olarak takdim ettiği Asım. Her gencimizin Asım gibi olması gerektiği sonucunu çıkarıyoruz. İkincisi Seyit Onbaşı. Top mermisini hiç düşmeden kaldırır. İman varsa imkan vardır düşüncesi ile bir milletin kaderini değiştirmiştir. Diğeri de Akif’in  kendisidir. Sanat adamıdır aydındır. Milleti ağlarken ağlayan, milleti gülerken gülen bir adamdır. Her birimize bu şahıslardan birinin örnek olması temennisiyle programa hoş geldiniz diyorum" ifadelerini kullandı. 

16-03-2017

AKİF’E YAKIŞIR BİR MİLLET 

Daha sonra söz alan Vali Yardımcısı Şükrü Çakır da, “ 12 Mart İstiklal Marşımızın 96’ncı yıl dönümü. Bu programı YGS nedeni ile gününde yapamadık, bu güne aldık. Mehmet Akif’le birlikte olanlar onun izinden gidenler salonları dolduruyorlar. Akif’ e yakışır bir millet olmak bizim en büyük güvencemiz” dedi.  Mehmet Akif’i anma programlarının Yozgat’ta çeşitli platformlar tarafından yapıldığını anımsatan Çakır, “Yozgat’ta üniversitemizde salonlarda,  basında Mehmet Akif ve  İstiklal Marşı çok yer aldı. Belki yeterli değil ama Yozgat olarak kültür anlamında  bir şeyler  yapmak istiyoruz. Geçtiğimiz günlerde ‘Korkma’ adlı tiyatro oyunu oynandı ve büyük duygular eşliğinde izledik.  Valimiz Sayın Kemal Yurtnaç  bey de katılacaktı. Bakanlarımızın  burada olması nedeni ile gelemedi. Onun adına sizleri selamlıyorum” diye konuştu.  

16-03-2017

İKİ MİMAR 

Mehmet Akif ve  Mustafa Kemal Atatürk’ün  üç kıtaya yayılmış imanlı imparatorluğun çöküşünden sonra cumhuriyetin ortaya çıkmasının iki mimarı olduğunu dile getiren vali Yardımcısı Çakır,  “Biri askeri anlamda, diğeri inanç adamı olarak istiklal savaşımızın iki büyük lideri iki büyük kahramanı. Çanakkale’de tarihe asla unutulmayan bir not düştük. Bu savaşta Mehmet Akif de İstanbul’da savaşı takip etti. Anadolu da kuvayi milliye kurulunca benim yerim Anadolu diyerek yerini aldı. İstiklal savaşını Mustafa Kemal kadar Mehmet Akif de yaşadı. TBMM bu zaferi bir marşla taçlandırmak istedi. Gelecek nesiller vatanlarını kıymetini bilsinler diye meclis bir yarışma açtı. Ödüller koydu. Mehmet Akif ödül insanı değil edip bir insandı. Kendisinin de yarışmaya katılması için yarışmadaki ödül kaldırıldı. Mehmet Akif şiirini gönderdi. Ve bugün Korkma ile başlayan marşımızı her törende okuyoruz okumalıyız. Küreselleşen dünyada aziz ve necip Türk milletinin sahip olduğu vatan çok önemli. 

16-03-2017

Büyük risklerle karşı karşıya kalabiliyoruz. Bunu Mehmet Akif müthiş ön görüsü ile görmüştü. İstiklal Marşının ne derin bir ufukla yazıldığını gördük. Karşınıza yeni yeni düşmanlar her safhada çıkacak. 15 Temmuz’da Türk milleti istiklal marşına, Akif"in Asım’ın nesline yakışır bir şekilde terör örgütüne gösterdi. 

16-03-2017

Korkma kelimesinin içerisindeki asıl yol göstericiler buydu. Bugün Avrupa dişlerini gösteriyor. Yine İstiklal Marşından aldığımız inanç ve imanla adeta Çanakkale anıtları gibi sağlam ve dik duruşumuzu göstereceğiz. Allah bu millete inşallah bir daha İstiklal marşı yazdırmasın. İstiklal Marşımız bir defa yazıldı. Onu nefesimiz yetene kadar okuyacağız. Bu duygu ve düşüncelerle bütün şehitlerimize Mehmet Akif´e Allahtan rahmet diliyorum" ifadelerini kullandı. 

Program, Mehmet Akif Ersoy şiirlerinin okunması ve oratoryo ile sona erdi.

16-03-201716-03-201716-03-2017

 

Karatepe Mah. H.Ahmet Yesevi Cad. No57 Yeni Valilik Hizmet Binası Kat 2 66100 YOZGAT - 0 354 280 66 00 280 66 01

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.