YOZGAT İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

‘’Bir Fidan Bir Çocuk’’ Projesiyle Okullarımız Yeşillenecek

‘’Bir Fidan Bir Çocuk’’ Projesiyle Okullarımız Yeşillenecek

İlimiz Orman İşletme Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz arasında imzalanacak protokol ile Yozgat Merkez ve 11 İlçemizde eğitim gören toplam 65.862 öğrencimiz tarafından fidan dikimi yapılarak sevgi hatıra ormanı oluşturulacaktır. Öncelik olarak fidanların, okullarımız bahçesine dikilmesi kararlaştırılmıştır.

Okula dikilen fidanlar sayesinde öğrencilerimiz, yeşillikler içeresinde doğayla iç içe bir mekânda eğitim görürken aynı zamanda da kendilerinde tabiatı sevme ve koruma bilinci kazandırılacaktır.

Peygamberimizin (s.a.v) ‘’Kıyametin koptuğunu görsen bile elinde yeşil bir dal varsa dik’’ hadis-i şerefinde de belirtildiği üzere ağaç dikmenin ve tabiatı koruyup güzelleştirmenin önemi anlaşılmaktadır. Bizlerde bu düsturla hareket edip öğrencilerimize bu davranış biçimini aşılamamız ve çevremizi daha da yaşanabilir bir hale getirebilmek için gayret göstermemiz gerekmektedir. Ağaçlar, çevremizdeki en görkemli canlılardan bir tanesidir. Yalnızca iki ağaç, dört kişilik bir ailenin ömür boyu gereksinim duyduğu miktarda oksijeni üretmek için yeterli olup yüzlerce farklı canlı türüne ev sahipliği yapıyor, havadaki zehirli gazları emip yaşam kaynağımız olan oksijeni yayarken, bizi olumsuz hava koşullarından da koruyorlar. Ağaçları sevmemizin en büyük nedeni muhteşem görüntüleri ve havadaki oksijen miktarını artırmaları olsa da dikilen her bir ağacın dünyamıza,  çevresel, sosyal ve toplumsal onlarca faydası var. Öğrencilerimiz bu proje sayesinde bu faydalardan ziyadesiyle yararlanmış olacaklar.

Orman Genel Müdürlüğümüze, İlimiz Orman Şube Müdürlüğüne ve bu projede emeği geçen herkese teşekkür ederim.

 

                                                            Yusuf YAZICI

 

                                                                      İl Milli Eğitim Müdürü

                                                                      

 

14-02-201814-02-201814-02-201814-02-201814-02-201814-02-2018

Karatepe Mah. H.Ahmet Yesevi Cad. No57 Yeni Valilik Hizmet Binası Kat 2 66100 YOZGAT - 0 354 280 66 00 280 66 01

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.