YOZGAT İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ÇOCUKLARIN KARNESİ BİZİM DE KARNEMİZDİR

ÇOCUKLARIN KARNESİ BİZİM DE KARNEMİZDİR

2021-2022 ders yılının birinci dönemini eğitim camiamızın üstün  gayreti ile huzurlu ve mutlu bir şekilde tamamlamış bulunmaktayız. 21 Ocak 2022 Cuma günü ilimiz genelinde okul öncesinde 6.811, temel eğitimde 43.629 ve ortaöğretim kademesinde 22.889  olmak üzere toplamda 73.329 öğrencimiz karnelerini alacaklar.

Eğitim süreçlerinin COVİD- 19 salgınına rağmen başarıyla tamamlanmasında özveriyle gayret eden;  678 yönetici, 5.672 öğretmen ve 1.713 personel olmak üzere, 8.063 eğitim çalışanımıza çocuklarımızın istikballerinin inşası yolunda emeklerini ve sevgilerini esirgemedikleri için teşekkür ederim.

Yarıyıl tatili; öğrencilerin bir dönem boyunca yoğun geçen eğitim günlerinin ardından tatlı yorgunluklarını atma, sosyal çevreleriyle daha çok bir araya gelme ve hepsinden önemlisi ikinci döneme hazırlık  için önemli bir fırsattır. Bu tatil, aynı zamanda yeni şeyler öğrenme adına da değerli bir moladır. Önemli olan bu molayı en verimli, en etkin ve kazanımların olduğu bir şekilde tamamlamaktır.

Sevgili öğrenciler;

Sömestr tatilini boş zaman olarak değil planlanmış aktivitelerin olduğu, kendimizi gerçekleştirmeye, bilgi ve beceri edinmeye doğru yönlendirmeliyiz. Bu ara tatili öncelikle ailemizle, arkadaş çevremizle daha fazla bir arada olma ve birlikte etkinlikler yapmak içinde değerlendirebilirsiniz. Yorgunluğunuzu bu şekilde atmak sizi iyi hissettirecek, mutlu olmanızı sağlayacaktır. Böylelikle tatilden keyif alacak ve verimli bir dinlenme dönemi geçireceksiniz.

COVİD-19 salgını sürecinde derslerinizi kimi zaman uzaktan online yapmak zorunda kaldınız. Bu uygulama sizlerin ve sevdiklerinizin sağlığını korumak için atılmış bir adımdı. Ancak bu süreçte çok yoğun bir şekilde tablet bilgisayar, cep telefonu, bilgisayar vb. dijital araç gereçlere fazlaca zaman ayırmak zorunda kaldınız. Nihayet yeni eğitim öğretim dönemiyle artık eğitimlerimiz yüz yüze yapılmaktadır. Bu durum öğretmenlerimiz ve arkadaşlarımızla bir araya gelmeniz için çok önemli bir fırsatı da beraberinde getirmiştir. Geçen zamanlarda çok vakit ayırdığımız dijital araçlardan tatil döneminde uzak kalmanın zamanıdır artık. Olabildiği kadar bu teknolojik araç gereçlerden uzaklaşalım. Ailenizle birlikte aktiviteler planlayın ve hep birlikte uygulamaya çalışın. Arkadaşlarınızla bir araya gelerek çok sevdiğiniz oyunları oynayın. Hem bu sayede fiziksel olarak da spor yapmış olacak, zinde kalacaksınız. Birlikte sinema, tiyatro ya da kütüphane günleri planlayabilirsiniz. Tatilin kış aylarına denk gelmesi nedeniyle kayak ya da uygun aktiviteler yapabilirsiniz. Yaşlı büyüklerimizi ziyaret edip, şehrimiz başta olmak üzere geziler yapabilirsiniz.

Değerli veliler;

Karne, çocuğunuzun akademik başarısının notla değerlendirildiği bir belgedir. Ancak karne kişilik gelişimini, hayata bakış açısını, beklentilerini ve psikolojik gelişim sürecini yansıtmaz. Bu nedenle çocuğunuzu karnesindeki notlarla değerlendirmeyin. Başarısız olduğu derslerde ona kızmak ve eleştirmek yerine olumsuzlukların  üstesinden nasıl gelinebileceğini birlikte değerlendiriniz ve olumlu yönde destek veriniz. . Çocuklarınızı başka çocuklarla asla kıyaslamayınız. Bu durum, çocuklarda kin ve nefret duygularının yoğunlaşmasına ve değersizlik hissine sebep olduğu gibi, sizlerden uzaklaşmasına yol açacaktır.

 Olumsuz anne baba tepkilerinin çocuğunuzun gelecekteki hayatını, psikolojik dünyasını ve sosyal ilişkilerini kötü yönde etkileyeceğini unutmayınız. Arzu edilen başarıyı gösteremediği alanlarla ilgili eleştirmeyin, zayıf notlarını hatırlatmayın, yıkıcı olmak yerine yapıcı davranış modeli geliştiriniz. Unutmayınız ki; sürekli eleştiri, özellikle ergenlik dönemi içinde bulunan kimi çocuklarımızda telafisi zor olumsuzluklara sebep olacaktır.

Zira her çocuk göz aydınlığı ve mutluluk vesilesidir. Yine tüm çocuklar varlığı ile değerlidir. Her çocuğun kendisine özel bir fıtratı ve bu bağlamda baskın yeteneği vardır. Bu nedenle, çocuklarımızın baskın yeteneklerini öğretmenlerimizle birlikte tespit ederek bu yönde motivasyon sağlamak çocukların mutluluğu için elzemdir. Bu tatil dönemini en verimli şekilde geçirmesi için birlikte planlar yaparak, çocuklar için yeteneklerine uygun ortamlar hazırlayınız. İkinci döneme hazırlık aşamalarını birlikte gözden geçirerek daha iyi, daha verimli neler yapılabilir, birlikte tartışıp planlayınız.

Çocuklarımızın yetişmesindeki emek, katkı ve fedakarlıklarınız ile eğitime verdiğiniz değer ve destek için teşekkür ederiz.

Karatepe Mah. H.Ahmet Yesevi Cad. No57 Yeni Valilik Hizmet Binası Kat 2 66100 YOZGAT - 0 354 280 66 00 280 66 01

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.