YOZGAT İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Cumhuriyetimizin 96. Yıl Dönümü Coşkuyla Kutlandı

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı tüm yurtta olduğu gibi ilimizde de düzenlenen etkinliklerle coşkuyla kutlandı.
Cumhuriyetimizin 96. Yıl Dönümü Coşkuyla Kutlandı

         28 Ekim Pazartesi günü Cumhuriyet Meydanındaki Atatürk Anıtına çelenklerin sunulması ile başlayan Cumhuriyet Bayramı Coşkusu, 29 Ekim Salı günü de düzenlenen etkinliklerle devam etti.

         Valimiz Kadir Çakır'ın makamda tebrikleri kabulü ile başlayan bayram programı Cumhuriyet Meydanında devam etti.  

         Tören alanında Vali Kadir Çakır, Belediye Başkanı Celal Köse ve İl Jandarma Alay Komutanı Albay Bilgihan Yeşilyurt, halkın, öğrencilerin, askerin, polis okulu öğrencilerinin ve protokolün bayramını kutladı. 

         Vali Çakır, törende yaptığı günün anlam ve önemini belirten konuşmasında şu ifadelere yer verdi;

        "Cumhuriyetimizin ilanının 96. yıldönümünü büyük bir heyecan içinde kutladığımız bu anlamlı günde Yozgatlı hemşehrilerime sevgilerimi ve saygılarımı sunuyorum.

        Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde yazılan kurtuluş destanının gururunu, heyecanını ve bu destanın varış noktası olan Cumhuriyetin ilanını, ilk günkü gibi büyük bir coşku ile milletçe kutluyoruz. Başlangıcından sonuna kadar her safhası eşsiz mücadelelerle dolu Kurtuluş Savaşı, Mustafa Kemal'in önderliğinde milletin her ferdinin fedakârlıkları sonucu kazanılan büyük bir zaferdir. Ülkenin işgali karşısında tek vücut olan halkımız, kurtuluşa ve ardından Cumhuriyete uzanan şanlı bir yürüyüşü başlatmıştır.

        Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşları olmak üzere, vatanın bölünmez bütünlüğünü, milletin huzur ve sükûnunu sağlayan ve bu ulvi gaye için toprağa düşerek Şehitlik mertebesine ulaşan bütün şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmetle anıyor, manevi huzurlarında saygıyla eğiliyorum. Vatanın her köşesinde görev yapan bütün polis, jandarma ve Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarına görevlerinde üstün başarılar diliyorum.

        Sevgili gençler;

        Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyeti biz kurduk onu yaşatacak sizlersiniz diyerek bu görevi gençliğe emanet etmiştir. Bu emaneti korumak ve görevi yerine getirmek için bilgili ve güçlü olmak zorundasınız. Tarihimizi, kültürümüzü, inancımızı iyi bilmek durumundasınız. Hem milli hem de evrensel kültürü öğrenmelisiniz. Ülkenize ve milletimize karşı sorumluluklarını bilen dünya milletler ailesinin bir üyesi olarak, dünya ile paralel yaşamayı becerebilen, istiklalimize ve istikbalimize yönelen tehlikeleri zamanında sezebilen ve bunu başarabilmek için devamlı kendisini yenileyen, geliştiren gençliğe ihtiyacımız bulunmaktadır. Size güveniyoruz, size inanıyoruz ve umut ediyoruz ki ülkemizi bulunduğumuz yerden çok daha ilerilere götürecek gençlik yetişmektedir.

        Bu duygu ve düşüncelerle hepinizin Cumhuriyet Bayramını tekrar kutluyor, hepinize sağlık ve esenlikler diliyorum."

        Tören, Vali Kadir Çakır'ın konuşmasının ardından öğrencilerin şiir okuması, halk oyunları ekibinin gösterisi, yarışmalarda dereceye giren öğrencilerin ödüllendirilmesi, okulların ve askerlerin resmi geçidinin ardından sona erdi.

30-10-201930-10-201930-10-201930-10-201930-10-201930-10-201930-10-201930-10-201930-10-201930-10-2019

Karatepe Mah. H.Ahmet Yesevi Cad. No57 Yeni Valilik Hizmet Binası Kat 2 66100 YOZGAT - 0 354 280 66 00 280 66 01

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.