YOZGAT İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Demokratik Vatandaşlık ve İnsan Hakları Eğitimi Projesi Kapanış Konferansı Yapıldı

Milli Eğitim Bakanımız Sayın Nabi AVCI,  İl Milli Eğitim Müdürümüz Saim KUŞ,
Demokratik Vatandaşlık ve İnsan Hakları Eğitimi Projesi Kapanış Konferansı Yapıldı

Milli Eğitim Bakanımız Sayın Nabi AVCI,  İl Milli Eğitim Müdürümüz Saim KUŞ, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Satılmış GÜNDÜZ, Avrupa Konseyi temsilcileri, Avrupa Konseyi Demokratik Vatandaşlık ve İnsan Hakları Eğitimi Koordinatörleri (47 ülke temsilcisi), Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Temsilcileri, Merkezi Finans ve İhale Birimi Temsilcileri ve ilimizde proje sorumlusu görevli okullardan yönetici ve öğretmenlerin katılımıyla 14 Nisan 2015 tarihinde “2014 Demokrasi Yenilik Ödülüne” layık görülen projenin kapanış töreni gerçekleştirildi.

 Demokrasi

Kapanış konferansında, Demokratik Vatandaşlık ve İnsan Hakları Eğitimi Projesi kapsamında 3-5 Kasım 2014 tarihinde Fransa’da düzenlenen Dünya Demokrasi Forumu’nda Demokrasi Kuşağı Projesi’nde 100 proje arasından oluşturduğu etki ve sonuçlar ile başarılı bulunan proje ödüllendirildi.

Millî Eğitim Bakanı Nabi Avcı, İstanbul’da düzenlenen Demokratik Vatandaşlık ve İnsan Hakları Eğitimi Projesi’nin kapanış konferansında yapmış olduğu konuşmada şunları belirtti;

Bakan Avcı, “Demokrasinin sadece siyasi bir kavram olmadığını aynı zamanda bir yaşama kültürü olduğunu, bu proje başta öğrencilerimize ama hepimize, bir kez daha göstermiş, hatırlatmış oldu. Okul yönetiminde de eğitim yönetiminde de demokrasinin ne kadar olmazsa olmaz olduğunu bu vesileyle bir kere daha hep birlikte görmüş olduk. İnşallah bu pratikler artarak devam edecek” diye konuştu.

Bakan Avcı konuşmasının devamında şunları söyledi: “Sadece eğitimcilerin değil, yöneticilerimizin, siyasetçilerimizin, valilerimizin de demokratik kültürü içselleştirmeleri hâlinde okullarımız, çocukların daha çok severek gidecekleri mekânlar hâline gelecek, öğretmenlerimizin daha huzur içinde görev yaptıkları mekânlar hâline gelecek. Bu proje buna büyük katkılarda bulunuyor, bulunacak.”

Bütün proje, yönetmelik, ders programı önerileri ve taslaklarının MEB’in web sayfasından ilan edildiğini hatırlatan Bakan Avcı, “Başta öğretmenlerimiz olmak üzere ilgili bütün kamuoyunun, öğrencilerimizin, velilerimizin, sivil toplum kuruluşlarımızın, akademisyenlerimizin bunları görmesini, eleştirmesini istiyoruz ve onların değerlendirmeleri, eleştirileri, önerileri doğrultusunda programlarımızı yeniden gözden geçiriyoruz” vurgusu yaparak “Burada da öyle, adı daha uzun olan kısaca ´yurttaşlık dersi´ diyorum. Bunu ilgili kamuoyu tarafından özellikle öğretmenlerimizin değerlendirmesinden sonra önümüzdeki yıl dördüncü sınıflarda okutmaya başlayacağız” dedi.

 Demokrasi

Demokratik Vatandaşlık ve İnsan Hakları Eğitimi (DVE/İHE) Projesi

Demokratik Vatandaşlık ve İnsan Hakları Eğitimi (DVE/İHE) Projesi, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından birlikte finanse edilen ve Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı sahipliğinde Avrupa Konseyi tarafından yürütülmekteydi. Proje 2010 yılında Avrupa Konseyi Vatandaşlık ve İnsan Hakları Eğitimi Şartının kabul edilmesinin hemen sonrasında 1 Haziran 2011 tarihinde başlamıştır.

Demokrasi

Projenin amacı; Avrupa Konseyi üye ülkeleri tarafından geliştirilip kabul edilen bu yasal aracın ilkelerini eğitim mevzuatına ve öğretim programlarına yansıtmak yoluyla hayata geçirmek, eğitim kurumlarının demokratik bir yönetişim yapısına kavuşmasına katkıda bulunmak ve kapasite geliştirme ve farkındalığın artırılmasına yönelik faaliyetler aracılığı ile geniş kapsamlı ve sistematik bir demokrasi eğitimini teşvik etmektir.

 2011 – 2014 yılları arasında yürütülmesi öngörülen ve sonrasında bir yıl uzatma alan Proje 31 Mayıs 2015 tarihinde sona erecektir. Bu proje kapsamında ilimiz Türkiye genelinde 10 pilot il arasında yer almaktadır. Projede ilimizden Yozgat Lisesi ve Mehmet Akif İlkokulu pilot okul olarak Demokrasi ve İnsan Hakları ders müfredatının geliştirilmesi konusunda çalışmış olup, ikinci kısımda “Okul Kültürü” alanında adı geçen iki okulumuz kılavuz okul olarak faaliyet göstermekte iken Demokrasi Kuşağı Grubuna ilimizden 8 okul daha Gönüllü okul olarak dahil edilmiştir. Gönüllü okullarımız; Sürmeli Anadolu Lisesi, Yerköy Şehit Sedat Nezih Özok Kız Teknik Ve Meslek Lisesi, TOKİ Mevlana Orta Okulu, Gazi Mustafa Kemal İmam Hatip Orta Okulu, Fatih Sultan Mehmet Orta Okulu, Milli Eğitim Vakfı İlkokulu, Alacalıoğlu İlkokulu, Atatürk İlkokuludur.

 Demokrasi

Konferans sonrasında İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Saim KUŞ emeği geçen, ilimizi en güzel şekilde temsil eden tüm idareci ve öğretmen arkadaşlarımıza teşekkür ederek çalışmalarının devamını dilemiştir.

 

 

 

 

DemokrasiDemokrasiDemokrasiDemokrasiDemokrasiDemokrasiDemokrasiDemokrasiDemokrasiDemokrasi

Karatepe Mah. H.Ahmet Yesevi Cad. No57 Yeni Valilik Hizmet Binası Kat 2 66100 YOZGAT - 0 354 280 66 00 280 66 01

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.