YOZGAT İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

E-Sınav Merkezimiz Açıldı

E-Sınav Merkezimiz Açıldı

 

Milli Eğitim Bakanlığınca eğitimde ölçme-değerlendirme düzenlemeleri ve uygulamalarının geliştirilmesine yönelik yapmış olduğu çalışmalar arasında Elektronik Sınav (e-Sınav) uygulamalarının ülke çapında yaygınlaştırılması nedeniyle İl Milli Eğitim Müdürlüğü binasında 20 aday kapasiteli e-Sınav Salonu faaliyete girmiştir. Şu an için sadece Motorlu Taşıtlar Sürücü Kursları Sınavı için kullanılacak olan salonun ileriki yıllarda Açıköğretim Kurumları gibi diğer sınavlar için de kullanılması planlanmaktadır.

Elektronik Sınav uygulamaları yazılı evrak kullanmaksızın soruların elektronik ortamda sunulduğu, değerlendirmenin de yine elektronik ortamda yapıldığı hatta sınav biter bitmez sınav sonucunun öğrenildiği sınav sürecinin çok daha kısa sürdüğü bir sınav uygulamasıdır. Yazılı sınavlarda kullanılan kâğıt ve matbaa giderleri, sınav evraklarının sınav merkezlerine ulaştırılmasına ilişkin nakil giderleri elektronik sınav uygulamaları ile sona ermekte olup yazılı sınavlarda görevlendirilen personel sayısı da minimum seviyeye düştüğünden personel giderlerinden de ciddi bir tasarruf sağlamaktadır. Ayrıca, e-sınav uygulamalarında kâğıt kullanımı olmadığı için dolaysıyla tabiatın korunmasına da fayda sağlanmaktadır. Yazılı sınavlarda yaklaşık 3 ay süren sınav süreci elektronik sınav uygulamaları ile birlikte 3 hafta ile 1 ay arasında bir süreye düşmektedir. Ayrıca, E-sınav uygulamalarında adaylar istedikleri ilde sınava girebilecek ve bu imkan ile de adaylara kolaylık sağlamış olacaktır.

İlimizde yapılacak olan ilk sınav 24 Nisan 2018 Salı günü saat 18:00’de yapılacak olup haftada 22 oturum yapılabilecek, 1 haftada 440 aday sınava girebilecektir. Hafta içinde 18.00, 19.15 saatlerinde 2 oturum, hafta sonunda 10.00, 11.30, 13.00, 14.30, 16.00, 17.30 saatlerinde olmak üzere 6 oturum halinde sınav yapılabilecektir.

Sistem üzerinden aday kayıtlan başlamış olup, e-Sınava girmek isteyen adayların kayıtlı oldukları Motorlu Taşıtlar Sürücü Kurslarına müracaat etmeleri gerekmektedir. e-Sınav uygulamasında sınava girecek adaylar sınavdan hemen sonra sonuçlarını alabileceklerdir.

 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

20-04-2018

Karatepe Mah. H.Ahmet Yesevi Cad. No57 Yeni Valilik Hizmet Binası Kat 2 66100 YOZGAT - 0 354 280 66 00 280 66 01

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.