YOZGAT İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Mesleki Eğitimi Tanıtma ve Yaygınlaştırma Projesi (METYAP) Toplantısı Düzenlendi

Mesleki Eğitimi Tanıtma ve Yaygınlaştırma Projesi (METYAP) Toplantısı Düzenlendi

Yozgat'ta Mesleki Eğitimi Tanıtma ve Yaygınlaştırma Projesi (METYAP) Toplantısı düzenlendi. İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz Bozok Toplantı Salonunda gerçekleştirilen toplantıya, Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü İşyeri Tabanlı Mesleki Eğitim Daire Başkanı Süleyman Akgül, İl Milli Eğitim Müdürümüz Yusuf Yazıcı, Yozgat Organize Sanayi Bölgesi Müdürü Erdoğan Öztürk, Yozgat Ticaret Borsası Genel Sekreteri Nazif Gençarslan, Bozok Organize Sanayi Bölge Müdürü Turan Nazlı, Boğazlıyan Belediye Başkan Yardımcısı Feramuz Bozoğlu, Yozgat Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği Başkanı Latif Altın, Yozgat Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu üyesi Osman Öncül, İlçelerimizin Sanayi Odaları Başkanları, STK temsilcilerimiz ve İlimiz Mesleki Eğitim Müdürlerimiz katıldı.

 

Programın açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürümüz Yusuf Yazıcı, Mesleki Eğitimin Ülkemiz istihdamına sağladığı faydaları ve sektöre kalifiye personel yetiştirmenin önemini vurguladı. Milli Eğitim Bakanlığımız Mesleki Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından yapılan çalışmalar, üretilen stratejiler ve sağlanan teşvikler neticesinde Mesleki Eğitime devam eden öğrencilerimizin faydalandığı imkanlardan bahsederek, öğrencilerimizin yetenekleri ve ilgileri doğrultusunda mesleki eğitim bölümlerine yönlendirilmesi ve sonucunda oluşan başarının öneminden bahsetti.  

''Bizler de Yozgat İl Millî Eğitim Müdürlüğü olarak mesleki eğitimin Ülkemizin geleceği için ne kadar önem arz ettiği bilincinde olmakla birlikte Devletimizin imkanlarıyla desteklerimizi sağlıyoruz' 'diyen Yazıcı, Toplantının hayırlı olmasını dileyerek, katkı sağlayan ve katılan herkese teşekkür etti.

Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü İşyeri Tabanlı Mesleki Eğitim Daire Başkanı Süleyman Akgül ise konuşmasında Milli Eğitim Bakanlığının mesleki eğitime büyük önem verdiğini ve bu kapsamda çok önemli çalışmaların hayata geçirdiğini belirtti.

Bu kapsamda mesleki eğitim merkezlerinin altyapısının güçlendirildiğini ve mesleğin uygulayarak öğrenilmesi konusuna büyük önem verildiğini belirten Akgül; "Kanuni düzenleme ile birlikte daha önce yaygın eğitim kurumu olarak faaliyet gösteren mesleki eğitim merkezlerimiz örgün eğitim çatısı altına girdi. Bakanlığımızın 2023 Eğitim Vizyonu ile birlikte mesleki eğitim merkezlerinin altyapısında ciddi anlamda iyileştirmeler gerçekleştirdik.

Ahilik sisteminde de olduğu gibi mesleğin bizzat uygulayarak iş ortamında kazanılması gerekiyor. Biz de tüm kurgumuzu bu şekilde yaparak, yeni çıraklık sistemi diyebileceğimiz bir sistemi ve bu kapsamda Mesleki Eğitimi Tanıtma ve Yaygınlaştırma Projesini (METYAP)'ı  oluşturduk. Paydaşlarımız; Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu, UNİSEF ve İLO ile bakanlık olarak bu çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Toplantımız Yozgat ilimiz ve tüm mesleki eğitim camiamız için hayırlara vesile olur." İfadelerini kullandı.

Mesleki Eğitim Daire Başkanı Süleyman Akgül'ün konuşmasının ardından Uzman Öğretmen Osman Dolgunyürek tarafından Mesleki Eğitim Merkezleri ve yeni düzenlemelere ilişkin sunum gerçekleştirdi.

Toplantıya katılan ve katkı sağlayan herkese teşekkür ederiz.

12-02-2021

 12-02-202112-02-202112-02-202112-02-202112-02-2021

Karatepe Mah. H.Ahmet Yesevi Cad. No57 Yeni Valilik Hizmet Binası Kat 2 66100 YOZGAT - 0 354 280 66 00 280 66 01

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.