YOZGAT İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Hayat Boyu Öğrenme Halk Eğitim Merkezlerimizle Devam Ediyor

Hayat Boyu Öğrenme Halk Eğitim Merkezlerimizle Devam Ediyor

      Yozgat Halk Eğitimi Merkezi bünyesinde 01.01.2021 tarihinden itibaren 742 kurs açılmış olup, hal-i hazırda aktif olarak 268 kursumuz devam etmektedir. Bugün itibari ile 2021 yılı içerisinde açmış olduğumuz  kurslarda toplamda 10.350 kursiyere  ulaşılmıştır.

      Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü bünyesinde 73 kurs alanında, 3753 kurs programı bulunmaktadır. Bu kapsamda, kurumumuz bünyesinde birçok alan ve programda kurslarımız açılmış ve açılmaya da devam etmektedir. Halkımızdan gelen talepler doğrultusunda Halk Eğitimi Merkezimiz tarafından sıklıkla açılan kurslardan bazıları aşağıda sıralanmıştır.

·         Ayakkabı ve Saraciye Teknolojisi (Çarık Yapımı)

·         Bilişim Teknolojileri (Bilgisayar İşletmenliği (Operatörlüğü), Temel Robotik ve Kodlama, Veritabanı...)

·         Büro Yönetimi ve Sekreterlik (Standart Türk Klavyesi)

·         Çocuk Gelişimi ve Eğitimi (Çocuk Gelişimi ve Bakımında Temel Bilgiler ve Etkinlikler, 37-72 Ay (3-6 Yaş) Oyun Odası...)

·         Din Eğitimi (Adab-ı Muaşeret, Çocuklar İçin Etkinliklerle Kuran-ı Kerim Eğitimi, Kuran-ı Kerim (Elifba) Okuma, Peygamberimin Hayatını Öğreniyorum, Yetişkinler İçin Kuran-ı Kerim (Elif-Be) Okuma, Yetişkinler İçin Kuran-ı Kerimi Tecvidli Okuma...)

·         El Sanatları Teknolojisi (Ahşap Yakma Tekniği (Pyrogravure), Çeyiz Ürünleri Hazırlama, Dekoratif Tablo Yapımı, Ebru, Epoksi Kişisel ve Dekoratif Ürün Tasarımı, Filografi Tekniği, Geleneksel El Nakışları, İğne Oyası Yapımı, Kâğıt Rölyef Yapımı, Keçe Aksesuarları Yapımı, Kırkyama, Kumaş Boyama, Lefkara İşi, Su Kabağı İşlemeciliği, Şiş ve Tığ Örücülüğü ile Oyuncak Bebek Yapımı (Amigurumi), Tokat Tahta Baskı Yapma, Üzerlik Örme, Yapma Çiçek Yapımı, Zikzak Makinede Aplike...)

·         Geleneksel Oyunlar ve Zekâ Oyunları (Geleneksel Türk Okçuluğu Kültürü, Zekâ Oyunları Başlangıç Düzeyi...)

·         Gıda Teknolojisi (Bazlama Yapımı, Süt Hijyeni...)

·         Giyim Üretim Teknolojisi (Çocuk Dış Giysileri Dikimi, Giyim Aksesuarları Dikimi, Giyim Üretiminde Temel İşlemler, Ütücü...)

·         Hasta ve Yaşlı Hizmetleri (Öz Bakıma Destek Elemanı Eğitimi)

·         Hayvan Yetiştiriciliği (Arıcılık, Sürü Yönetimi Elemanı...)

·         Kişisel Gelişim ve Eğitim (Diksiyon, Etkili Okur Yazarlık, Osmanlı Türkçesinde Kolay Metinler, Sosyal Uyum ve Yaşam, Türk İşaret Dili (Tid) Kurs Programı, Yetişkinler İçin Okuma Yazmayı Geliştirme Kurs Programı...)

·         Müzik ve Gösteri Sanatları (Bendir Eğitimi, Drama, Gitar Eğitimi, Ney Eğitimi, Piyano Eğitimi, Türk Halk Oyunları...)

·         Okuma Yazma (Yetişkinler I. Kademe Okuma Yazma Öğretimi ve Temel Eğitim Programı, Okuma-Yazma II. Kademe...)

·         Ormancılık (Avcı Eğitimi...)

·         Sağlık (Gıda ve Su Sektöründe Çalışanlar İçin Hijyen Eğitimi, İlk Yardım, Salgın Döneminde Hijyen Kuralları...)

·         Sanat ve Tasarım (Akrilik Boya Resim, Guaj Boya Resim, Hüsn-İ Hat, Kaligrafi, Tezhip, Yağlı Boya Resim...)

·         Yabancı Diller (İngilizce, Yabancılar İçin Türkçe, Yabancılara Türkçe Öğretimi...)

·         Yiyecek İçecek Hizmetleri (Aşçı Çırağı...)

Milli Eğitim Müdürlüğümüze bağlı Halk Eğitimi Merkezlerimizde açılan kurslar, merkez binamız ile birlikte çeşitli kurum ve kuruluşlarda devam etmekte olup, sivil toplum kuruluşları ile protokol kapsamında açılan kurslarımız faaliyetlerini yoğun talep ve katılımla sürdürmektedir.

Yabancı uyruklu öğrenci ve vatandaşlara yönelik açılan kurslarımız, onların ülkemize adaptasyonu açısından büyük önem arz etmektedir. Yine Milli Eğitim Müdürlüğümüze bağlı pansiyonlarda ve öğrenci yurtlarında açtığımız kurslar öğrencilerimizin sosyalleşmesi ve yeteneklerini keşfedebilmesine olanak sağlamaktadır.

 Genel Müdürlüğümüzün başlatmış olduğu "Kurslarımızla Köylerdeyiz" ve "Hayat Boyu Öğrenen Mahalle" projelerine okullarımızda ve köylerimizde açmış olduğumuz kurslarla devam etmektedir.

Bilindiği gibi okuma-yazma seferberliği nihai hedefe ulaşıncaya kadar devam etmektedir. Vatandaşlarımızın Halk Eğitimi Merkezine veya mahallelerindeki en yakın okula müracaat etmeleri halinde okuma-yazma öğrenmeleri için kurs açma çalışmaları başlatılacaktır. Lise mezunu öğrencilerimize yönelik, üniversiteye hazırlık(DYK) ve KPSS kurslarımız tamamen ücretsiz olarak sürmekte olup, eğitimde eşitlik ilkesi doğrultusunda tüm öğrencilerimizi Halk Eğitim Merkezlerimize bekliyoruz.

Halk Eğitimi Merkezlerimizde açılan kursların haricinde sosyal, kültürel, sportif ve sanatsal etkinliklerimiz de devam etmektedir.

Her zaman, her yerde, herkese eğitim düsturu ile hareket ederek, bütün vatandaşlarımızı kurslarımızdan faydalanmaları için kurumumuza bekliyoruz.

23-12-202123-12-202123-12-202123-12-202123-12-202123-12-202123-12-202123-12-202123-12-202123-12-202123-12-202123-12-202123-12-202123-12-202123-12-2021

 

Karatepe Mah. H.Ahmet Yesevi Cad. No57 Yeni Valilik Hizmet Binası Kat 2 66100 YOZGAT - 0 354 280 66 00 280 66 01

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.