YOZGAT İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Kütüphanesiz Okulumuz Kalmadı

Kütüphanesiz Okulumuz Kalmadı

 İl Milli Eğitim Müdürümüz Yusuf Yazıcı, "Kütüphanesiz Okul Kalmayacak" projesi kapsamında Yozgat il genelinde 93 kütüphane daha açılarak toplam 302 kütüphaneye ulaşıldığını belirterek İl genelinde kütüphanesiz okul kalmadığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Sayın Emine Erdoğan'ın himayesinde yürütülen ve 26 Ekim 2021 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığınca başlatılan "Kütüphanesiz Okul Kalmayacak" projesi ile Yozgat'ta kütüphanesi olmayan 93 okula yeni kütüphane yapıldı. Bu sayı ile okullar ve halk eğitim merkezleriyle birlikte il genelinde 302 kütüphaneye ulaşılarak kütüphanesiz okul kalmadı.

Yozgat Valiliği koordinesinde İl Milli Eğitim Müdürlüğünce başlatılan "Kitaplara Göz Değsin" projesi ile de 408 bin 367 kitap toplanarak okul kütüphanelerinin zenginleştirilmesi sağlandı. Proje öncesi il genelinde 95 bin 986 olan kitap sayısı 504 bin 353'e yükseldi.

İl Milli Eğitim Müdürümüz Yusuf Yazıcı, Proje kapsamında Yozgat Cumhuriyet Ortaokulu'na kurulan Şehit Nuri Tanışman Kütüphanesi'nde öğrencilerle bir araya geldi.

Yazıcı, "Milli Eğitim Bakanlığımız tarafından ülkemiz genelinde yürütülen 'Kütüphanesiz Okul kalmayacak' projesi doğrultusunda ilimizde kütüphanesi olmayan 93 tane okulumuza bakanlığımız tarafından gönderilen ödenekle kütüphane kurulumu yapıldı. Bunlar içerisinde 14 tane geri dönüşüm kütüphanesi yapıldı. İlimizde halk eğitim merkezleri de dahil 302 binamız var bu binaların tamamında da kütüphane kurulmuş vaziyette.  Bundan sonraki süreçte de tüm kütüphanelerimizin zenginleştirilmesi için çalışmalara devam edeceğiz." dedi

Proje ile Yozgat genelindeki kitap sayısının da artığını vurgulayan Yazıcı, "Bu projemizin amacı çocuklarımızın kitaplarla daha fazla hemhal olması hem akademik hem de duygusal gelişimlerine katkı sağlaması amaçlanmıştır. Yine aynı şekilde kampanya çerçevesinde önceden ilimiz genelindeki kütüphanelerde 95 bin kitabımız varken 'Kitaplara Göz Değsin' ismi ile başlattığımız kitap toplama kampanyasıyla 408 bin 367 kitap toplanmıştır. Bu sayı ile birlikte toplam kitap sayımız 504 bin 353'e ulaşmıştır. Yine bakanlığımız tarafından gönderilen ödeneklerle okullarımızda kütüphanelerin zenginleştirilmesi için gerekli kitap alımlarını yapıp okullarımıza teslim ettik. Projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum." diye konuştu. Öğrencilerde kütüphanelerden gerektiği kadar faydalandıklarını belirterek," Kütüphanede çalışmak bize çok faydalı oluyor. Özellikle bu yıl LGS'ye girecek arkadaşlarım için çok faydası var. Sınavla ilgili Eba Tv'den yararlanıyoruz. Anlamadığımız konuları buradan dinliyoruz. Buradaki kaynaklardan yararlanıyoruz. Dersten arta kalan zamanımızı kütüphanede geçiriyoruz." şeklinde konuştu.

29-12-202229-12-202229-12-202229-12-202229-12-2022

Karatepe Mah. H.Ahmet Yesevi Cad. No57 Yeni Valilik Hizmet Binası Kat 2 66100 YOZGAT - 0 354 280 66 00 280 66 01

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.