YOZGAT İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürümüz Yusuf Yazıcı'nın 2020-2021 Eğitim Öğretim Yılı 1. Dönem Sonu Mesajı

İl Milli Eğitim Müdürümüz Yusuf Yazıcı'nın 2020-2021 Eğitim Öğretim Yılı 1. Dönem Sonu Mesajı

2020-2021 eğitim - öğretim yılının birinci dönemini huzur içerisinde tamamlamanın mutluluğu ile saygılar sunuyorum.

22 Ocak Cuma günü ilimiz genelinde okulöncesinde 4.334, İlkokulda 21.470, Ortaokulda 22.842 ve Lise kademesinde 22.749  olmak üzere 71.395 öğrencimiz eğitim- öğretim yılı birinci dönemini tamamlayarak dijital karnelerini almış olacaklardır.

Bu salgın ortamında siz değerli öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz, velilerimiz eğitimin tüm paydaşlarının öncelikle sağlıklı kalmalarını sağlamak, salgından etkilenmelerini önlemek için  çok yönlü tedbirler alınarak  EBA TV, Ulusal TV kanalları,  uzaktan eğitim platformları aracılığıyla sevgili  öğrencilerimize ulaşılmış, yönetici ve öğretmenlerimizin de üstün fedakarlıklarıyla tüm Dünyaya örnek olacak şekilde derslerin  kesintiye uğramadan uzaktan devam etmesi sağlanmıştır.

                Sevgili Öğrenciler;

Tatil; psikolojik ve fizyolojik olarak dinlenmeye, rahatlamaya, eksiklerimizi gözden geçirip tamamlamaya fırsat bulacağımız zaman aralığıdır. Yarıyıl tatili de eğitim-öğretim sürecinde yaptığımız yolculuğun mola durağı gibidir. Yenilenmek ve motivasyon için önemli bir fırsattır.

 Salgın süresince sağlığınızı korumak için evlerinizde kaldınız. Doğal olarak zorlu yaşam olayları karşısında stres ve kaygı tepkileri göstermeniz beklendik bir durumdur. Kendiniz, aileniz, arkadaşlarınız, sevdikleriniz ve yakınlarınız için endişe, kaygı, panik ve korku yaşamanız oldukça olağandır. Önümüzde artık bir yarıyıl tatili var. Tatilde de tedbiri elden bırakmadan bu dinlenme dönemini en iyi şekilde değerlendirip, okullarımıza kendimizi hazır hale getirmeliyiz.

Maske, temizlik ve sosyal mesafe kurallarına bağlı kalmak kaydıyla size izin verilen saatlerde sevdiğiniz etkinlikleri yapabilirsiniz. Kitaplar bizim en iyi arkadaşlarımızdır. Bu dönemi çok iyi değerlendirip ailenizle birlikte bol bol kitap okumalısınız. Büyüklerimizin rehberliğinde ev işlerine yardımcı olabiliriz. Ailece bisiklete binebilir, sağlıklı kalmak için spor aktiviteleri yapabilirsiniz. Satranç oynayabilir, büyüklerinizle birlikte seçtiğiniz bir filmi evde ailece izleyebilir, film üzerine tartışmalar yapabilirsiniz. Tasarım ve becerilerinizi geliştirecek etkinliklerde bulunabilirsiniz.

Sokak hayvanlarını besleyebilir, evde büyüklerinizle birlikte yemek yapabilirsiniz. Eksik olan ders konularını tekrar ederek eksiklerinizi giderebilirsiniz. Resim yaparak duygu ve düşüncelerinizi ifade edebilirsiniz. Böylelikle zamanı da en etkili ve aktif olarak değerlendirmiş olacaksınız.

Online ortamda sanal müze gezileri yapalabilirsiniz. Her gün dışarı çıkabileceğiniz saatlerde  büyüklerinizin refakatinde doğa yürüyüşü yapabilir, mesafeye dikkat edilerek oyunlar oynayabilir ve spor yapabilirsiniz.

Birinci dönem içerisinde öğrenilenlerin pekiştirilmesi ve ikinci döneme hazırlık büyük önem taşımaktadır. Bu aktiviteyi gün içerisinde sizin belirlediğiniz bir saat aralığında yaparak hem derslerden kopmamış, hem de pekiştirmiş olacaksınız.

            Uyku, okul çağı çocuklarının fizyolojik ve psikolojik gelişimleri için çok önemlidir. O nedenle zaten uzun zamandır evlerimizde olduğumuz gerçeğini de unutmadan çok geç saatlere kadar oturmamalı, uyku düzenimizi ayarlamalıyız.

            Saygıdeğer Veliler;

Yarıyıl tatili sürecinde  çocuklarınızın  olumlu gördüğünüz yanlarını desteklemeyi ihmal etmeyiniz. Sorunlarla başa çıkmalarına yardımcı olunuz. Yaşanan olaylara pozitif bakmalarını, iyimser olmalarını bir rol model olarak destekleyiniz. Duygularını ifade etmeleri noktasında onları dinleyiniz. Mizahın sorunlarla başa çıkmadaki rolünü unutmayınız.

Uzun zamandır evlerde olan çocuklarımız da salgın sürecinden kaynaklı stres, kaygı, uyku bozukluğu vb. görülebilir. Bu tepkilerin çocuklarımızda görülebileceği gerçeğinden hareketle, onlara salgın süreciyle ilgili doğru bilgilendirmeler yapınız. Neden okulların kapalı olduğu, neden evlerimizde kalmamız gerektiğinin   mantıklı izahını yapınız. Özellikle okul öncesi ve ilkokul çağı çocuklarımız için bu açıklamalar onların gerçeği kavramalarına ve sağlıklı neden-sonuç ilişkisi kurmalarına yardımcı olacaktır.

            Çocuklarınızın evde kaldıkları zaman içinde aktiviteleri birlikte planlayıp, onlara çok fazla hissettirmeden denetim ve izleme yapınız. Birlikte iş yapma alışkanlığı kazandırmak adına bazı aktivelerde sizin de bulunmanız önemlidir. Böylelikle hem rol model sürecini de pekiştirmiş olacak, hem de onların psikolojik sağlamlıklarına katkıda bulunmuş olacaksınız. En önemlisi de çocukların yapmasını istemediğimiz hususları öncelikle bizlerin terketmesidir. Çünkü, örnekliğini göstermediğimiz bir hususla ilgili sözlerin etkisi olmadığı gibi, sessiz tepkilere de neden olabilir.

       Değerli Meslektaşlarım,

       Yaklaşık bir yıldır Dünyayı etkisi altına alan salgın sürecinin olumsuz etkilerine rağmen eğitim camiası olarak, fiziken uzak olduğumuz öğrencilerimizle  her zaman olduğu gibi   zihin ve gönül bağını  devam ettirerek onların evlerine misafir olduk. Bu süreçte değişen şartlara  uyum sağlama ve  normal çalışma usulleri dışındaki çalışma sistemine uygun şekilde büyük fedakarlıklar göstererek her öğrencimize ulaşıp her türlü desteği sağlamaya çalıştık. Sadece eğitim-öğretim faaliyeti değil, salgınla mücadelenin her aşamasında büyük bir özveri ve örneklik gösterdik. Bu süreçte hastalığa yakalananlarımız ve vefat edenlerimiz oldu. Ama bizlerin azmi ve gayreti ivmeli bir şekilde devam ederek en ücra köydeki öğrencimizle hemhal olmak için ziyaretler de bulunduk. Çünkü bizler, sevginin membaı. fedakarlığın timsali   öğretmenleriz.

        Gayretiniz, azminiz, fedakarlığınız ve çalışmalarınız için çok teşekkür eder, sizlere  ve öğrencilerimize sağlık ve esenlik dileğiyle iyi tatiller dilerim.

         

Bu duygu ve düşüncelerle eğitim faaliyetlerimize katkı ve destek sağlayan herkese teşekkür eder, saygılar sunarım.

Karatepe Mah. H.Ahmet Yesevi Cad. No57 Yeni Valilik Hizmet Binası Kat 2 66100 YOZGAT - 0 354 280 66 00 280 66 01

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.