YOZGAT İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

KOP Projelerimiz Kabul Edildi

KOP Projelerimiz Kabul Edildi

 Müdürlüğümüz tarafından KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığına sunulan iki çalışma desteklemeye değer projeler arasında yerini aldı. İllimizde okuma alışkanlığını ve kültürünü artırmayı ve sürdürebilirliğini sağlamayı amaçlayan projelerimiz sayesinde 201.500,00 TL hibe alındı.

 

‘’KOP Çocuk Kütüphanesi’’

Çocuklara verilen hizmetler yetişkinlere verilen hizmetler kadar önemsenmelidir. Ülkemizde faaliyet gösteren klasik halk kütüphaneleri çocuklarda okumanın keyfini ve bilgiyi keşfetmenin heyecanını yaşatamamakta ve hayal güçlerini geliştirmelerinde dar kapsamlı imkânlar sunmaktadır. Materyal ve etkinliklerini daha geniş bir yelpazede sunan çocuk kütüphaneleri ise; çocukların okumalardan keyif almalarını, bilgiyi keşfetmelerini, hayal güçlerini geliştirmelerini ve eğlenerek öğrenmelerini sağlamaktadır. Çocuklara ve ebeveynlerine kütüphanelerden nasıl en etkili biçimde yararlanabileceklerinin öğretilmesi bir gerekliliktir. Her yaştan çocuğun kütüphaneyi, çekici, davetkâr ve ürkütücü olmayan yerler olarak görmeleri gerekmektedir.

‘’KOP Çocuk Kütüphanesi’’ isimli projeyle bir ilke imza atılarak ilimize bir çocuk kütüphanesi kurulacaktır. Çocuk kütüphanesi kolay ulaşılabilir konumda, bilgisayar düzenekli, internet bağlantılı, grup çalışmasına ve bireysel çalışmaya uygun olarak planlanacak, aydınlatma ve ısıtma sistemine sahip, çocukların etkili bir biçimde vakit geçirebilecekleri materyallerle donatılmış 60 m2 kullanım alanına sahip olacaktır. Ayrıca çocuk kütüphanesi, anasınıfı ve ilkokul kademesindeki tüm çocukların  ve ebeveynlerinin kullanımına açık bir nitelik taşıyacaktır.

 

‘’Z- Kütüphane ile Bilgi Elimizin Altında’’

 

İlimizde ilkokul, ortaokul ve liselerde son zamanlarda yeni kütüphaneler oluşturulmuş, düzenlenen kitap okuma kampanyaları/etkinlikleri kayda değer bir şekilde artış göstermiştir. Son yıllarda bilişim teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte okuma alışkanlığının kazandırılması tüm dünyada ciddi bir sorun haline gelmeye başlamıştır. Ülkemizde zamanını kitap okuma yerine internet, telefon, televizyon vb. ile araçlar ile ilgilenmeye ayıran büyük bir genç nüfus mevcuttur. Okullarımız teknolojik anlamda gerekli tüm alt yapı donanımına sahip olup, okullarımızda internet hizmeti ile birlikte kütüphanelerin kullanımını sağlamamız gerekmektedir. Z-Kütüphaneler teknoloji sınıfları ile kütüphanelerin birleştirilmesiyle oluşturulmaktadır. Öğrenciler hem interneti kullanmış olacak hem de kitap okuyacaklardır. Proje çerçevesinde oluşturulacak olan Zenginleştirilmiş Kütüphane (Z-Kütüphane) öğrencilerimizin hizmetine sunulacak ve yeni bir eğitim ortamı tesis edilmesi sağlanacaktır.


  

                                                                                                                                Yusuf YAZICI

                                                                                                                          İl Milli Eğitim Müdürü

 

13-04-2018

Karatepe Mah. H.Ahmet Yesevi Cad. No57 Yeni Valilik Hizmet Binası Kat 2 66100 YOZGAT - 0 354 280 66 00 280 66 01

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.