YOZGAT İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

OKUL AİLE BİRLİĞİ BAŞKANLARIYLA TOPLANTI DÜZENLENDİ

OKUL AİLE BİRLİĞİ BAŞKANLARIYLA TOPLANTI DÜZENLENDİ

Okulların açılmasına kıs bir süre kala Sayın Valimiz Kemal Yurtnaç okul aile birliği başkanları ile toplantı yaptı.

Valilik Konferans Salonunda gerçekleşen toplantıya Vali Yardımcısı Salih Altun, Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yazıcı, Milli Eğitim Müdürlüğü yöneticileri ve okul aile birliği başkanları katıldı.

64 MİLYON LİRA BEDELLE 172 DERSLİKLİ OKUL YAPILIYOR

Sayın Valimiz Kemal Yurtnaç toplantıda yaptığı konuşmada, geçtiğimiz yıl Yozgat’ta ki okul binalarının fiziki kalitesini artırmak amacıyla bir dizi çalışmalar başlattıklarını belirterek, “Programda yokken 172 dersliğin yapımına başladık. 64 milyon liraya okullarımızı ihale ettik ve şimdi binalarımız yükseliyor. Yozgat soğuk bir iklim olduğu için yanlarına spor salonları da yapıyoruz. Eski hastanenin yerine 32 derslikli fevkalade bir bina yapacağız. Önümüzdeki yıl çocuklarımız pırıl pırıl binalarda eğitim görecekler. Eğitimde ki kaliteyi artırmak için binalarımız sadece bir basamaktır. Yozgat’ta görev yapan 300 kişi bir araya geldik ve 3 ay gibi bir zaman zarfında bir strateji belgesi ortaya çıktı. Bunlar kısa, orta ve uzun vadede Yozgat’ta ki eğitim nasıl kaliteli hale getirilebilirdin yollarını bize çıkarttı. Burada dört tane ana başlık ortaya çıktı. Eğitimde kalitenin artırılması, kimlik ve kişilik oluşturma, toplumla bütünleştirme ve ders ve sınavlarda ki başarıların artırılması başlıkları altında alan belirledik” dedi.

ÖĞRENCİLERE DEĞERLER EĞİTİMİ VERİLDİ

Geçtiğimiz yıl öğrencilere yönelik değerler eğitimi verildiğini hatırlatan Vali Yurtnaç, “Büyüğünü küçüğünü bilen, haksızlığa dur diyebilen, adaleti önemseyen ülkesini seven, milletini seven aynı zamanda ilmi seviyelerde de üst derecelere gelen insanlara ihtiyacı var bu ülkenin. Bunun için geçtiğimiz yıl öğrencilerimize yönelik değerler eğitimleri düzenledik. Öğrenci koçluğunu ortaya koyduk. Öğretmen de bir anne babadır. Otursun dersten sonra çocuklarla sohbet etsin, dertlerini dinlesin, dersin dışında sanattan, spordan sosyal hayattan konuşsun istedik. Bunun yanı sıra öğrencilerimize Çile ve Çöle İnen Nur kitaplarını okuttuk. Bu yılda yine arkadaşlarımız çalışıyor ve birkaç tane kitap belirleyeceğiz ve çocuklarımıza okutacağız. Bu kitapları okuyan çocuklarımızı da ödüllendirip kitap okumaya teşvik edeceğiz. Bu konuda öğretmenlerimize önemli bir görev düşüyor” diye konuştu.

 

ÖĞRETMENLERE OKUL ÖNCESİ EĞİTİM VERİLECEK

 

2017 – 2018 eğitim öğretim yılı öncesi il genelinde 7 bin öğretmene okul öncesi eğitim verdiklerini anımsatan Vali Yurtnaç, “Bu yılda 4 bin 700 öğretmenimize yine okul öncesi eğitim vereceğiz. Farkındalık oluşturmak için 10 gün içerisinde gruplar halinde öğretmenlerimizi eğitime alacağız” şeklinde konuştu.

 

OKUL AİLE BİRLİĞİ BAŞKANLARINA BÜYÜK GÖREV DÜŞÜYOR

Eğitim ve öğretimde okul aile birliği başkanlarına da büyük görevler düştüğünü kaydeden Vali Yurtnaç, “Okullarımızı biz sizlerle birlikte yöneteceğiz. Sizler bize okullarda ki eksikleri söyleyeceksiniz bizlerde o eksiklikleri düzeltmek için gayret göstereceğiz. Sizlere söyleyeceğimiz konulardan en önemlilerinden bir tanesi bağımlılık konusu. Bağımlılık içerisinde alkol, uyuşturucu, sigara ve sosyal medya bağımlılığı var. Bazı anne babaları görüyoruz, veriyor 3-4 yaşında ki çocuğunun eline telefonu al oyna diyor. Ona oyun oynatarak günü birlik düşünüyoruz. Onunla konuşmak, birlikte zaman geçirmek, birlikte bir aktivite yapmak daha güzel bir şey. Evinizde kural koyun. Belli bir saat belirleyin ve belli bir süre telefonla, bilgisayar veya tabletle oynamasına müsaade edin. Bunu da sizin denetiminizde yapmalarını sağlayın” ifadelerini kullandı.

BAĞIMLILIKLA SONUNA KADAR MÜCADELE EDİLECEK

Uyuşturucu bağımlılığının ülkemizde diğer ülkelere göre daha az olduğunu belirten Vali Yurtnaç, “Uyuşturucu ile mücadeleyi sadece emniyet ve jandarmaya bırakmadık. Diyanet, aile sosyal politikalar il müdürlüğü, milli eğitim, sağlık il müdürlüğü, halk sağlığı müdürlüğü, belediye, meslek örgütleri, gençlik spor il müdürlüğü, sivil toplum kuruluşları ile bir çalışma yaptık. Bir yol haritası belirledik ve hepsine bir görev verdik. Sınıfında huzursuz ve mutsuz olan çocuğu öğretmeni bilecek. Derdini sorup öğrenecek. Bir çocuğun ailesi ile arkadaşları ile öğretmeni ile problemi olabilir. Bu problemler kötü insanlara gitmesine yol açabilir. Bu problemini öğretmeni bilecek ki onu yanlış yöne gitmesine engel olsun. Herhangi bir maddeye bağımlılığı olanlar veya buna kapı aralamış olanları bileceğiz ve bunun üzerine hep birlikte düşeceğiz. Bunu üreten, aracı olan, satan ve kullananlar var. Hiç birimiz çocuğumuzun yanlış kişilerle arkadaşlık etmesini, bağımlı olmasını, hayatının ilerleyen zamanlarını sıkıntı içinde geçirmesini istemeyiz” diye konuştu.

 

EĞİTİMDE KALİTENİN ARTIRILMASI İÇİN ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

 

İki yıldan beri Yozgat’ta eğitimde kalitenin artırılması için bir dizi çalışmalar yaptıklarını ifade eden Vali Yurtnaç, “Üniversitelere yerleşmede geçen yıllara oranla artış olmuşsa bir şeyleri başarmışız demektir. Ama aşağı düşmüşse başarısızız demektir. Bu nedenle milli eğitimin, öğretmenlerimizin, ilçe kaymakamlarımızın, okul aile birliği başkanlarımızın bu işin üstüne düşmesi lazım. Bizde bunu özellikle takip ediyoruz. Her gittiğim ilçede, beldede, köyde okul ziyaretleri yapıyorum. Yanlış gördüğümüz şeyi düzeltmeye çalışıyoruz. Hiç kimse bir başkasına yükü atmasın. Bundan hepimiz sorumluyuz” şeklinde konuştu.

OKUMA YAZMA SEFERBERLİĞİ DEVAM EDECEK

Okuma yazma seferberliğinin bu yılda devam edeceğini kaydeden Vali Yurtnaç, “Geçtiğimiz yıl Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın eşleri Emine Erdoğan Hanımefendi önderliğinde okuma yazma seferberliği başlatılmıştı. Yozgat’ta bu seferberliğe 2 bin kişiye yakın bir katılım oldu. Bu projeyi bu yılda devam ettireceğiz. Çevremizde okuma yazma bilmeyen varsa mahalle muhtarları kanalıyla uyaralım. Kurslarımıza yönlendirelim. Görme engellilerimiz için de kabartma yazılarla okuma yazma öğretebiliriz” ifadelerini kullandı.

04-09-201804-09-201804-09-2018

 

 

Karatepe Mah. H.Ahmet Yesevi Cad. No57 Yeni Valilik Hizmet Binası Kat 2 66100 YOZGAT - 0 354 280 66 00 280 66 01

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.