YOZGAT İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Rehberlik Öğretmenlerimizle Bağımlılıkla Mücadele Toplantısı Yapıldı

Rehberlik Öğretmenlerimizle Bağımlılıkla Mücadele Toplantısı Yapıldı

24 Ekim Çarşamba günü saat 10:00’ da Milli Eğitim Müdürü Yusuf YAZICI,Müdürlüğümüz Özel Eğitim Birimi Şube Müdürü Öner TİKİLO, Erişkin Ruh Sağlığı uzmanı Dr. Duygu GÖKTAŞ ve İl Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü NARKOREHBER’ de görevli polis memuru Turgay ÇELİK’ in katılımıyla Yozgat Rehberlik ve Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen ‘’ Bağımlılıkla Mücadele ‘’ konulu rehber öğretmen toplantısı İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz bünyesinde gerçekleştirildi.

Toplantı İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf YAZICI’ nın konuşması ile başladı. Yusuf YAZICI cümlelerinde bağımlılıkla mücadelede rehberlik öğretmenlerin önemli rolleri olduğunu ve bu konuda rehberlik öğretmenlerine her türlü desteği sunacaklarını vurguladı. Rehberlik öğretmenlerinin branş öğretmenlerini, velileri ve diğer personeli bilgilendirme konusunda yapacağı çalışmaların uzmanlık içerdiğini, bu yüzden bu çalışmaların sürekliliğinin eğitimimize katacağı artıların göz ardı edilmemesi gerektiğini belirtti.

İnsanoğlunun sahip olduğu değer duyguları itibariyle fıtratında var olan negatif ve pozitif melekeler itibariyle çözüm ve tanımlama noktasında zorlukların yaşandığını ancak rehber öğretmenlerimizin  pedagoji ve insan psikolojisi eğitimi alması hasebiyle bir sorunu çözme ve tanı koyma noktasında diğer bireylere nazaran daha doğru kararlar verme becerisine sahip uzmanlar olduklarını belirtti.

 Okullarımızda daha önceden  çalışmasını yaptığımız davranış bağlamındaki risk analizini ve paydaşların ihtiyaç analizini çıkarıp bu çerçevede kısa ve uzun vadeli gerekli çalışmayı yaparak, öğrenci davranışları üzerinde pozitif ya da negatif bir eğilimin olduğunu doğru bir şekilde tespit etmiş,  aynı zamanda çözümleme yapmış oluruz diyen Milli Eğitim Müdürümüz , öğrencilerin öğrenme stilleri baskın yeteneklerinin tespiti, ders çalışma teknikleri ve okul veli işbirliği sınav kaygısı ,verimli ders çalışma konularına değinerek toplantıya katılan ve destek veren herkese teşekkür etti.

Toplantı Dr. Duygu GÖKTAŞ’ ın bağımlılığın tanımı, bağımlılık yapıcı maddelerin insan üzerindeki psikolojik ve fiziksel etkileri ve sonrasında yapılabilecekler konulu sunumu ile devam etti.

Son olarak NARKOREHBER’ de görevli polis memuru TURGAY ÇELİK’ in bağımlılık yapıcı maddeleri nasıl tanırız, okulumuzda bu tür şeylerle karşılaştığımızda kimlerle ne yolla iletişim kurmalıyız ve madde kullanımı ve satımının yasal dayanakları konulu bilgilendirici sunumu programda yer aldı.

25-10-201825-10-201825-10-201825-10-201825-10-201825-10-201825-10-2018

Karatepe Mah. H.Ahmet Yesevi Cad. No57 Yeni Valilik Hizmet Binası Kat 2 66100 YOZGAT - 0 354 280 66 00 280 66 01

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.