YOZGAT İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Rehberlik Öğretmenlerine Okullarda Güncel Sorunlar ve Etkili Müdahale Semineri Verildi

Rehberlik Öğretmenlerine Okullarda Güncel Sorunlar ve Etkili Müdahale Semineri Verildi

Anadolu Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof.Dr. Aydoğan Aykut CEYHAN’ın yürütücülüğünü yaptığı, PDR uzmanı ,Uzm. Psk. Danışman Ömer ÖZER koordinatörlüğünde gerçekleştirilen Proje 4004-Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları Programı kapsamında Yozgat ta görev yapan 20 Rehberlik öğretmenimize 5 günlük bir eğitim programı uygulandı.

Program kapsamında ilk grup eğitimleri 12-16 Şubat 2018 tarihleri arasında Yozgat il merkezinde gerçekleştirildi. 

 

Proje Rehberlik Araştırma Merkezlerinin okul psikolojik danışmanlarının karşılaştıkları problemler ve ihtiyaç alanlarına ilişkin yapılan, bilgi almaya yönelik görüşmeler ve proje ekibinin önceki proje deneyimine dayanarak geliştirildi.

 

Bu proje kapsamında MEB’e Bağlı okullarda çalışan okul psikolojik danışmanlarına, sıklıkla karşılaştıkları problem alanları olan, sosyal kaygı, problemli internet kullanımı, kendini kabul ve kriz konularında bilişsel davranışçı terapi yaklaşımına dayalı müdahale teknik ve stratejilerinin, probleme dayalı öğrenme yaklaşımı ve yaşantısal tekniklerle kazandırılması amaçlanmaktadır. Okul psikolojik danışmanları , öğrenci , veli ve  diğer öğretmenler tarafından özellikle öğrencilerle ilgili ortaya çıkan sorunlar konusunda ilk sırada başvurulabilecek yardım kaynağı olarak görülmektedir.

Proje kapsamında bilişsel davranışçı terapi kapsamındaki müdahale becerilerinin geliştirilmesinin yanında kalabalık okullarda aynı anda birden çok öğrenciye yardım etme olanağı sağlayan grupla psikolojik danışma programlarını geliştirebilme, yürütebilme ve değerlendirebilme becerilerinin de geliştirilmesi hedeflenmektedir.

 

Anadolu Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof.Dr. Aydoğan Aykut CEYHAN ve PDR uzmanı ,Uzm. Psk. Danışman Ömer ÖZER, İl Milli Eğitim Müdürümüz Yusuf YAZICI’yı makamında ziyaret etti. İl Milli Eğitim Müdürümüz , proje sorumlusu ve koordinatörleri ile İlimizde gerçekleşen rehberlik faaliyetleri hakkında bilgi alışverişinde bulunarak projede emeği geçen herkese teşekkür etti. Ziyaretin ardından 4004-Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları Programı kapsamında TÜBİTAK desteği ile gerçekleştirilen ‘Okul Psikolojik Danışmanı Bilim Okulu: Okullarda Güncel Sorunlar, Etkili Müdahaleler’ adlı proje Grand Ser Otelde  yapılan sertifika töreni ile sona erdi.

 

19-02-201819-02-201819-02-2018

Karatepe Mah. H.Ahmet Yesevi Cad. No57 Yeni Valilik Hizmet Binası Kat 2 66100 YOZGAT - 0 354 280 66 00 280 66 01

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.