YOZGAT İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Rehberlik Ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Alanında Yapılan Çalışmalar Devam Ediyor

Rehberlik Ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Alanında Yapılan Çalışmalar Devam Ediyor

Her birey; taşıdığı duygu, düşünce, yetenek, istek, güçlü ve zayıf yönleri ile edindikleri hedef ve bu hedeflere ulaşmak için izledikleri yol ve gösterdikleri çaba ile birbirlerinden farklılık gösterirler. Rehberlik hizmetleri, bireylerin kişisel, sosyal ve eğitsel özelliklerini de göz önünde bulundurarak onları değerlendirir ve kendilerini gerçekleştirmelerine, mutlu bireyler olmalarına yardım eder.

Yozgat Rehberlik Ve Araştırma Merkezimiz rehberliğin, bireylerin kendini gerçekleştirme ilkesinden hareketle çalışma bölgesinde bulunan ve rehberlik öğretmeni olmayan merkez ilçe, Aydıncık, Çekerek ve Kadışehri ilçeleri ve bağlı köy okulları da dahil olmak üzere en uzakta bulunan öğrenci, veli ve öğretmenlerimize dokunmak, onlarla bir araya gelmek için eğitim, konferans, seminer planlamaları yapmaktadır. Bu çalışmalar Milli Eğitim Bakanlığı ve ilimizin rehberlik hedefleri ve ihtiyaçları ön planda tutularak yürütülmektedir.

Rehberlik ve psikolojik danışma hizmetleri eğitim sürecinin bütünlüğü içerisinde öğretim sürecini destekleyecek nitelikte ve planlı, programlı, bilimsel esaslara dayalı olarak sunulan profesyonel bir hizmettir. Yozgat rehberlik ve araştırma merkezi uzman kadrosuyla rehberliğin ilkeleri doğrultusunda merkez ilçe ve bağlı ilçe okullarına yönelik eğitim sürecinde bireylere desteğini sürdürmeye devam etmektedir. Bu kapsamda; 2021-2022 eğitim-öğretim yılının birinci döneminde rehber öğretmeni olmayan merkez ilçe ve bağlı köyler ile Aydıncık, Çekerek ve Kadışehri ilçe okullarımızda öğrenim gören 8. ve 12. Sınıf öğrencilerimize yönelik;

Geleceği planlama, hedef belirleme ve üst öğretim kurumlarının tanıtımı 660,

Salgın Hastalık Sonrası Psikolojik Sağlamlık ve Salgın Hastalık Psikoeğitim Programları 915,

Akran baskısı ve akran arabuluculuğu konusunda 78,

Sevgi Evlerinde barınan gençlerimize yönelik mahremiyet eğitimi kapsamında ergenlik dönemi ve özellikleri farkındalık eğitimi 25,

Yozgat Bozok Üniversitesinde öğrenim görüp Kredi Yurtlar Kurumu yurtlarında barınan yükseköğretim öğrencilerine ''Uyum ve Motivasyon'' seminerleri 979,

Yozgat Bozok Üniversitesi Eğitim Fakültesi Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Bölümü öğrencilerine ''Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri ve Özel Eğitim Hizmetleri süreç ve işleyiş'' konusunda 60, olmak üzere toplamda 2717 öğrenciye ulaşılmıştır.

Öğretmen bilgilendirme süreçleri temelinde ''Salgın Hastalık Sonrası Psikolojik Sağlamlık ve Salgın Hastalık Psikoeğitim Programları'' 126 öğretmen,

Okulöncesi, ilkokul, ortaokul ve lise müdürlerine özel eğitim farkındalık toplantıları 75 öğretmen, özel eğitim sınıf ziyaretleri ve öğretmen bilgilendirme toplantıları 103 öğretmen,

2021-2022 yılı BİLSEM öğrenci seçme ve tanılama kapsamında 219 1-2-3-4. Sınıf sınıf öğretmenimize bilgilendirme eğitimleri verilmiştir.

Sınıf rehberlik etkinliklerinin tanıtımı bilgilendirme toplantıları (Okul Müdürü, rehber öğretmen ve sınıf rehber öğretmenleri) 550 öğretmen, olmak üzere toplamda 1073 öğretmenimize eğitim verilmiştir.

Rehber öğretmeni olmayan okullarımızın velilerine yönelik ''Salgın Hastalık Sonrası Psikolojik Sağlamlık ve Salgın Hastalık Psikoeğitim Programları'' konusunda 368 velimize farkındalık eğitimi verilmiştir.

Türkiye Bağımlılıkla Mücadele (TBM) kapsamında çeşitli kamu kurum ve kuruluşunda çalışan 150 personele bağımlılıkla mücadele farkındalık eğitimi olmak üzere toplam 518 eğitim verilmiştir.

2021-2022 Eğitim-öğretim yılının birinci döneminde toplam 4.308 bireye ulaşılmıştır.

Rehberlik ve psikolojik danışma hizmetlerinin önleyici ve geliştirici işlevi ile özel eğitim hizmetlerinde farkındalık kazandırma bilincinin toplumun tüm kesimine, okul iklimine ve eğitim sürecine yansıması için planlanan okul temelli çalışmalar yıl boyu devam edecektir.

Eğitimlere katkı ve katılım sağlayan herkese teşekkür ederiz.

14-01-202214-01-202214-01-202214-01-202214-01-202214-01-202214-01-2022

Karatepe Mah. H.Ahmet Yesevi Cad. No57 Yeni Valilik Hizmet Binası Kat 2 66100 YOZGAT - 0 354 280 66 00 280 66 01

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.