YOZGAT İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Süleyman Beledioğlu (Bonus Hoca) Öğrencilerimize Stres Yönetimi ve Sınav Başarısı Konularında Seminer Verdi

Süleyman Beledioğlu (Bonus Hoca) Öğrencilerimize Stres Yönetimi ve Sınav Başarısı Konularında Seminer Verdi

Bonus hoca" olarak da tanınan eğitimci-yazar Süleyman Beledioğlu , Büyük Sinema Konferans Salonunda İlimiz 11. ve 12. Sınıf öğrencilerine yönelik’’ Stres Yönetimi ve Sınav Başarısı’’  konularında seminer verdi.

Süleyman Beledioğlu, sınavlara hazırlanan öğrencilere ders çalıştıktan sonra televizyon, bilgisayar ve akıllı telefonlardan uzak durmalarını tavsiye etti.

Doğu Akdeniz Üniversitesi Eğitim Danışmanı Süleyman Beledioğlu, Türkiye´deki birçok öğrencinin sınav öncesi stres yaşadığını söyledi.

Bilgilerin hafızada tutulamamasının sınav stresine neden olduğunu belirten Beledioğlu, "Öğrenci bir konuyu aklında tutmak ve stresten uzaklaşmak istiyorsa dersinin konusunda aralıklı tekrar yapmalıdır. Dönüp dolaşıp o konuya ara ara göz atmak etkili akılda tutma yönteminin en geçerli yoludur. Tekrar, unutmaların önüne geçer" diye konuştu.

Planlı ve programlı çalışmanın öğrencinin sınava dair duygularını düzenlemesi açısından önemli olduğunu ifade eden Beledioğlu, plan yapmayan öğrencilerin konuları yetiştiremeyeceği hissine kapıldığını vurguladı.

"Planlı çalışıyorsanız zaman yeterliliği hissi yaşarsanız ve başarılı olursunuz"

Öğrencilerin acele ettikçe dikkatlerinin de dağıldığını ifade eden Beledioğlu, şunları söyledi:

"Eğer bir öğrencinin planı yoksa konuları yetiştiremeyeceği hissine kapılır. Bu da öğrencinin acele etmesine ve acele ettikçe dikkatinin dağılmasına neden olur. Bu yöntemi uygulamak çok basittir ama uygulanmazsa dikkat dağılır yani zincirleme bir yöntemdir ama planınız varsa, planlı çalışıyorsanız zaman yeterliliği hissi yaşarsanız ve başarılı olursunuz."

Bu nedenle planlı ve programlı ders çalışmanın önem taşıdığını vurgulayan Beledioğlu, "Ama molalara da çok dikkat etmeleri lazım. 3 saat ders çalışan bir öğrenci en az 45 dakika mola vermelidir. Öğrenci bir gün içerisinde 3 farklı dersten fazla çalışmamalıdır çünkü kafa, gelen çok fazla uyarıcı karşısında dağılabiliyor. Bunun normali sınava hazırlanan bir öğrencinin bilgilerinin akılda kalabilmesi için öğleden önce bir ders, öğleden sonra da bir ders çalışma şeklindedir. Ders çalıştıktan sonra televizyon, bilgisayar ve cep telefonuna yönelmek, çalışılan bilgileri tahrip eder. Bunların yerine yürüyüş yada hafif spor yapmak tercih edilebilir" dedi.

Programın sonunda İl Milli Eğitim Müdürümüz Yusuf YAZICI günün anısına, Beledioğlu´na hediye takdim ederek, teşriflerinden dolayı eğitim camiası adına teşekkür etti.

07-05-201907-05-201907-05-201907-05-201907-05-201907-05-201907-05-201907-05-2019

Karatepe Mah. H.Ahmet Yesevi Cad. No57 Yeni Valilik Hizmet Binası Kat 2 66100 YOZGAT - 0 354 280 66 00 280 66 01

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.