YOZGAT İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

YETİMLERİMİZE İŞ VE MESLEK GARANTİSİ

Yozgat Mimar Sinan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde yetim gençlerimizin iş güvencesi amaçlı ‘’OSEP’’ okul-sanayi eğitim projesi için bir araya gelinerek bir toplantı yapıldı.
YETİMLERİMİZE İŞ VE MESLEK GARANTİSİ

Yozgat Mimar Sinan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde yetim gençlerimizin iş güvencesi amaçlı ‘’OSEP’’ okul-sanayi eğitim projesi için bir araya gelinerek bir toplantı yapıldı.

Toplantıya Vali Yardımcımız Sayın Yavuz GÜNER ,Mesleki Teknik Eğitim Daire Başkanı İbrahim ERDOĞAN, İl Milli Eğitim Müdür Vekili Mehmet TEKİN ,Şube Müdürü Öner TİKİLO ,İlçe Milli Eğitim Müdürlerimiz ve yetim öğrencilerimiz ile beraber aileleri katılım gösterdi.

22-08-2016

Toplantının açılış konuşmasını yapan Vali Yardımcımız Yavuz GÜNER ‘’Gerçekten ilk duyduğumuzda bizi ziyadesiyle heyecanlandıran bir proje. Yetim öğrencilerimizin hem eğitim görüp hem de kendi harçlıklarını çıkarabileceği bir proje .Ben şimdiden bu projede emeği geçen Başta Daire Başkanımızı ve diğer eğitimci arkadaşları kutluyorum ‘’ dedi.,

22-08-2016

Proje hakkında ayrıntılı bilgi veren Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki Teknik Eğitim Daire Başkanı İbrahim ERDOĞAN ‘’Projede meslek eğitiminin daha etkin olması ve istenilen verimin alınabilmesi için ikili eğitim sistemi uygulanıyor. Teorik eğitimin yanı sıra pratik ve uygulama eğitimi sanayide yapılıyor. İlköğretimi bitiren öğrenciler Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde 2 gün teorik ders alıyor. Haftada 3 günde sanayide iş başı eğitimi alıyor. Söz konusu projedeki öğrenciler aynı zamanda Açık Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi oluyor.

22-08-2016

·         Okulda teorik eğitim

·         İşletmelerde iş başı eğitimi

            Eğitim, atölyelerde uygulamalı olarak mesleğin işlem basamaklarının öğretilmesi şeklindedir.

            Bu model “öğrenci-işletme-okul” bileşenlerinden oluşmaktadır.

            3 yıl sürecek mesleki eğitimin ilk yılında 2 günü Ostim Mesleki Eğitim Merkezinde, 3 günü ise Ostim’ de ilgili iş yerlerinde beceri eğitimi olarak yapılacaktır.

            Öğrencilerimizin sigortası Milli Eğitim Bakanlığımız tarafından yapılacaktır. OSEP Projesinde yer alan firmalar ise öğrencilere asgari ücretin %30’u kadar ücret ödeyeceklerdir.

22-08-2016

Aynı zamanda öğrencilerimiz ücretsiz yurtlarda konaklayıp etüt saatlerinde ders çalışma ortamına kavuşacaklardır.        

Okul-Sanayi Eğitim Projesinden özellikle babası vefat etmiş öğrencilerin faydalanmasına imkan sağlanması, maddi durumu olmayan hami-yet öğrencileri ve yetim (dul) maaşı (250 TL) ile geçinmek ve hayatını devam ettirebilmek için, söz konusu aileden bir öğrenciyi projeye almak aileyi ekonomik anlamda kurtulmasını sağlayacak o aile için “güneş yeniden doğacaktır.

            Ostim Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi işbirliği ile yapılan OSEP Projesinden mezun olan öğrenciler bugün 2.500 TL. ücretle sanayide çalışmaktadırlar. Öğrenci iken ise bu miktar 350-600 TL’yi bulacaktır.

OSEP Projesinin pilot uygulama ile eğitimleri Ostim Mesleki Eğitim Merkezinde (Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü), uygulama eğitimlerinin de Ostim Organize Sanayiinde gerçekleştirilmesi planlanmaktadır.’’dedi

 22-08-2016

Yapılan toplantıda İl genelinde 33 yetim öğrencimize ulaşılmış olup konu aktarılmıştır. İstekleri dahilinde öğrencilerimiz  projeye bu hafta içinde kesin kararlarını verip katılacaklardır.

Karatepe Mah. H.Ahmet Yesevi Cad. No57 Yeni Valilik Hizmet Binası Kat 2 66100 YOZGAT - 0 354 280 66 00 280 66 01

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.