YOZGAT İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Yozgat Lisesi İl Eğitim Tarihi Müzesi Açıldı

 Yozgat Lisesi İl Eğitim Tarihi Müzesi Açıldı

Gençlerin; millî, manevi ve kültürel değerleri benimseyen, koruyan ve geliştiren; sanat eserleri, müze ve anıtlar gibi millî değerlerimizi tanıyan, bugünkü yaşantıları ile geçmiş yaşantılar arasında nesneler aracılığıyla bağlantı kurarak, gözlem, mantık, hayal gücü ve beğeni duygusu gelişmiş bireyler olarak yetiştirilmeleri amacıyla; Ortaöğretim Genel Müdürlüğü koordinesinde mevzuat hükümleri doğrultusunda her ilde bir “Eğitim Tarihi Müzesi"nin oluşturulması planlanmıştır.

Bu planlama çerçevesinde oluşturulan “Eğitim Tarihi Müzeleri” ile ülke genelinde müzelerin önemi konusunda başta eğitim camiamız olmak üzere toplumda farkındalık oluşturulması ve müzelerin okulların yaşayan bir birimi ve etkin bir öğrenme ortamı hâline getirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaç çerçevesinde; il genelinde eğitim tarihi açısından arşiv değeri taşıyan; evrak, doküman, yayın, kitap, dergi, rehber, broşür, katalog, fotoğraf, video film, film şeridi, dia, eğitim araç ve gereçleri, özellikle geçmiş yıllara ait ders kitapları ve eğitim materyalleri ile objeler İl Millî Eğitim Müdürlükleri tarafından belirlenen okul veya kurumlarda toplanmış ve planlama kapsamında, Yozgat Lisesinde İl Eğitim Tarihi Müzesi kurulmuştur.

 Müze Açılışı İl Milli Eğitim Müdürümüz Yusuf YAZICI, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcılarımız,Şube Müdürleri,Okul Müdürleri ,öğretmen ve öğrencilerin katılımı ile gerçekleştirildi.Kurdele kesiminin  ardından Katılımcılar Yozgat Lisemiz bünyesinde açılan İl Eğitim Tarih Müzesini  gezdiler.Müzelerin bizim canlı tarihimiz olduğunu dile getiren YAZICI onları korumak ve gelecek nesle aktarmanın öneminden bahsetti. Projenin mimarı olan Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğüne teşekkürlerini ileten YAZICI ,Müzenin yapımında emeği geçen başta Yozgat Lisemiz Müdürü Şaban DİLBİRLİĞİ olmak üzere tüm meslektaşlarıma teşekkür ediyorum dedi.

 24-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-2017

 

Karatepe Mah. H.Ahmet Yesevi Cad. No57 Yeni Valilik Hizmet Binası Kat 2 66100 YOZGAT - 0 354 280 66 00 280 66 01

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.