YOZGAT İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Yozgat’ta Medyaya Bakış Açısı Değişecek

Yozgat İl Milli Eğitim Müdürlüğü, öğrencilerin medyaya olan bakış açılarını değiştirmek amacıyla Bozok Üniversitesi ile İl Kültür Müdürlüğü konferans salonunda rehberlik ve psikolojik danışmanlık öğretmenlerine yönelik Medya Okur Yazarlığı semineri düzenledi. 
Yozgat’ta Medyaya Bakış Açısı Değişecek

 

Yozgat İl Milli Eğitim Müdürlüğü, öğrencilerin medyaya olan bakış açılarını değiştirmek amacıyla Bozok Üniversitesi ile İl Kültür Müdürlüğü konferans salonunda rehberlik ve psikolojik danışmanlık öğretmenlerine yönelik Medya Okur Yazarlığı semineri düzenledi. 

Seminere Yozgat İl Milli Eğitim Şube Müdürü Öner Tikilo, Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürü  Osman Gümüş ve İl Milli Eğitim bünyesinde çalışan çok sayıda Rehberlik öğretmeni de katıldı. 

Seminer öncesi konuşan Yozgat İl Milli Eğitim Şube Müdürü Öner Tikilo gelişen teknoloji ile kitle iletişim araçlarının hayatımızın her alanında yer bulduğunu belirterek “gelişen teknoloji hayatımızı kolaylaştırıyor ancak bir tarafa da olumsuzluklara neden oluyor. Bu olumsuzların bazılarını frk etmiyoruz. Bu anlamda medya okur yazarlığı semineri bizlere yol gösterecektir. Bu tür etkinliklerimizi arttırarak kentimize ve öğrencilerimize faydalı olmayı amaçlıyoruz” dedi. 

Tikilo’nun konuşmasının ardından Bozok Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu,  Görsel İşitsel Teknikler ve Medya Yapımcılığı Bölüm Başkanı Öğretim Görevlisi Batuhan Kalaycı; dijital çağ, medyanın toplumsal etkileri, çizgi filmlerde ve reklamlarda subliminal mesajlar üzerine bilgi verdi. Öğretim Görevlisi Kalaycı, “ amacımız öğretmenler üzerinden öğrencilerimize yani gelecek nesle medyanın olumsuz etkilerini öğretmek. Günümüzde gerek sosyal medya gerekse görsel-işitsel iletişim araçları aracılığıyla çok fazla subliminal mesaja maruz kalıyoruz. Bu açıdan değerlendirdiğimizde medya içeriklerini iyi okumak ve anlamak gerekiyor” şeklinde konuştu.

Rehberlik  öğretmenleri ise yapılan etkinlikten memnun olduklarını, verilen bilgiler sonrasında medyaya olan bakış açılarının değiştiğini dile getirdi. Öğretmenler seminerden edindikleri bilgiler dahilinde öğrencilerinin de bundan sonra medyaya olan bakış açılarının değişeceğini söyledi.

Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Tv Sinema bölümünden mezun olan ve Marmara Üniversitesi, Radyo Tv anabilim dalında yüksek lisans eğitimini tamamlayan Öğretim Görevlisi Batuhan Kalaycı ise gerek gençlere gerekse yetişkinlere yönelik eğitimlerin devam edeceğini belirtti. Medya okuryazarlığı eğitiminin her yaştan bireye verilmesi gerektiğini ifade eden Kalaycı, “ülkemizde hatta dünyada yaşanan birçok sorunun kaynağı ne yazık ki televizyon içerikleridir. Bu konu üzerinde gerekli çalışmalar yapılmalı, aksi takdirde dilimizi, kültürümüzü ve değerlerimizi kaybediyoruz” şeklinde konuştu.

23-10-201723-10-201723-10-201723-10-2017

 

 

Karatepe Mah. H.Ahmet Yesevi Cad. No57 Yeni Valilik Hizmet Binası Kat 2 66100 YOZGAT - 0 354 280 66 00 280 66 01

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.